Praca Anglia

Category :

Angielskie klimaty

england21Decydując się na pracę w Anglii warto przeanalizować wszystkie jej aspekty z pogodą włącznie. Najczęściej nie wyjeżdżamy do pracy na tydzień czy nawet miesiąc a dłużej. To poważna decyzja, za którą kryją się koszty nie tylko finansowe. Pogoda na Wyspach Brytyjskich bywa co najmniej kapryśna. O słońce jest tu bardzo trudno, za to deszczu nie brakuje nikomu. Nie wszystkim sprzyja ta aura do pracy. Łagodniejsza zima nie rekompensuje złego samopoczucia i apatii szaroburym niebem, jakie przez znacznie większa część roku można trafić w Anglii. Niestety osoby podatne na wpływ pogody mogą czuć się nieustannie smutne i zmęczone, co należy wziąć pod uwagę planując wyjazd właśnie do tego kraju. Angielskie klimaty to również kwestia zwyczajów, tych w pracy i po pracy. Na szczęście wraz z Anglikami należymy do tego samego kręgu kulturowego przez co łatwiej jest nam się zaaklimatyzować. Jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z czym możemy mieć do czynienia. Anglicy to mieszanka kulturowa różnych narodowości ich otwartość na obce zwyczaje i tradycje ma wpływ na kształtowanie się kultury stricte angielskiej. Bez wątpienia należy pamiętać o uszanowaniu tea time jak i szacunku do angielskich pubów, które absolutnie nie są tożsamymi z polskimi knajpami o tej samej nazwie. Bądź co bądź z pewnością spotkamy w Anglii wielu Polaków. Liczba emigrantów z Polski, którzy osiedlili się na Wyspach jest na tyle pokaźna, że nie trudno spotkać Polaków w każdym zakątku kraju i w każdej branży.

Categories: praca w Anglii

Obowiązkowy język angielski.

england20Na wsypach brytyjskich jest tak dużo naszych rodaków, że w niektórych miastach można niemal czuć się jak w domu. Polskie sklepy, polskie kościoły, polskie restauracje, a nawet polskie punkty usługowe sprawiają że imigrant z Polski może mieć małą namiastkę domu na obczyźnie. Taka sytuacja sprawia też, że w naszym kraju jest niewiele ogłoszeń o pracę w Anglii, natomiast na wyspach jest tych ogłoszeń już zdecydowanie więcej. Pracodawcy mogą pozwolić sobie na to, że pracownicy z naszego kraju są już na miejscu, w związku z czym wszelkie ogłoszenia są zazwyczaj na serwisach polonijnych, lub po prostu na serwisach angielskich. Na szczęście w dobie otwartego internetu praca w Anglii stoi otworem w zasadzie przed każdym, kto choć trochę zna ten język, oraz potrafi obsługiwać podstawowe przeglądarki. Dzięki sieci można też z Polski zarezerwować sobie jakieś miejsce do spania, a nawet przelać pieniądze za ewentualny pokój lub mieszkanie. Warto pamiętać, że jadąc do Anglii warto, przynajmniej w stopniu komunikatywnym znać język angielski, gdyż w kraju tym bardzo ciężko dogadać się w innym. Anglicy nie maja zbyt dużego talentu językowego, uznając, niestety zresztą słusznie, że większość mieszkańców naszej planety potrafi porozumieć się w ich języku. Znane są przypadki polaków, którzy znali język niemiecki, francuski, nie znali natomiast angielskiego i dostali pracę na wyspach. Nie potrafili się tam porozumieć, gdyż nikt z ich kolegów z pracy nie znał na tyle dobrze tych języków by konwersacja miała jakikolwiek sens.

Categories: praca w Anglii

Krótka historia Anglii.

england19Patrząc na historię wsyp brytyjskich można odnieść wrażenie że jest to miejsce niemal od początku nasiąknięte przysłowiowym duchem migracyjnym. Pierwsi mieszkańcy tych terenów przybyli na nie w czasach gdy Brytania była jeszcze częścią kontynentu, następnie osiedlali się tu ludy, które pozostawiły po sobie między innymi Stonehenge. W okolicach VI wieku przed Chrystusem, zaczęli osiedlać się tu Celtowie, którzy władali niepodzielnie wyspą aż do inwazji rzymskiej w pierwszym wieku po Chrystusie. Po Rzymianach, którzy sami opuścili Brytanię, na wsypę przypłynęli Anglosasi, którzy to dali nazwę Anglii. IX i X wiek to czas najazdów wikingów, a XI to zdobycie królestwa Anglosasów przez Normana Wilhelma Zdobywcę. Normanowie byli to potomkowie germańskich wikingów, którzy jednak ulegli dużej romanizacji w swojej francuskiej ojczyźnie. Od tego czasu na Anglię nie nastąpił żaden większy napływ ludności, aż do współczesności, kiedy to na wyspy brytyjskie przybyli potomkowie dawnych kolonistów oraz ludzie z innych krajów Europy, w tym z Polski. Ciekawostką może być fakt, że do dziś widać etniczne pozostałości po starych podbojach. Należy też pamiętać, że od XVI wieku Anglia była krajem z którego licznie emigrowali ludzie do kolonii należących do tego królestwa. Dzisiaj dobrze płatna praca w Anglii jest głównym motorem pokojowej inwazji na wyspy brytyjskie. Anglicy patrząc na swoja bujną, pełna najazdów i wyjazdów historię, są bardzo tolerancyjni i wiedzą że wcześniej czy później wszyscy mieszkańcy i tak się przysłowiowo wymieszają razem.

Categories: praca w Anglii

Rolnictwo na wyspie Wight

england18W odległości niecałych trzech kilometrów od południowych wybrzeży Anglii leży należąca do tego kraju wyspa Wight. Administracyjnie jest to od 1980 roku oddzielne hrabstwo, jednak historycznie wyspa związana jest z Hampshire, i do dziś wraz z tym hrabstwem opiera swoją gospodarkę na rolnictwie. Warto dodać, że południowe wybrzeże tej wyspy pełne jest piaszczystych przez co jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych anglików. Taka sytuacja powoduje, że dla Polaków jest tu oferowana dość dużo pracy w szeroko rozumianej turystyce i usługach. Szczególnie w sezonie urlopowym liczba wakatów na stanowiska pracy na wyspie Wight zwiększa się parokrotnie. Na wyspie jest także możliwość pracy w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Szczególnie interesujące jest tutejsze rolnictwo, opierające się w głównej mierze nie na hodowli jak reszta Anglii ale na uprawie zbóż, w tym pszenicy. Związane jest to z idealna glebą i bardzo dobra pogodą, która jest w miarę stała przez cały rok, a do tego dość ciepła jak na tę szerokość geograficzną. Jeżeli ktoś jest zainteresowany praca w Anglii w okresie wakacyjnym, na przykład jako student, to oferty pracy u rolników mogą być bardzo atrakcyjne, gdyż zarobki są tu co najmniej dwukrotnie lepsze niż te oferowane w przysłowiowych knajpkach. Oczywiście należy pamiętać, że jest to dość ciężka praca fizyczna, która jednak spokojnie każdy młody człowiek wykona. Decydując się na taka pracę, ma się od razu zapewniony nocleg, a i bardzo często podstawowe wyżywienie.

Categories: praca w Anglii

Szarość klimatu Anglii

england17Pogoda w Anglii nie należy do zbyt przyjemnych, choć jest ona dość stabilna przez cały rok. Wpływ na nią ma Ocean Atlantycki i ciepły Prąd Zatokowy. Sytuacja jest taka, że zachodnia część Anglii jest mniej więcej o dwa stopnie cieplejsza niż wschodnia, za to jest tam diametralnie więcej opadów. Jednak sama Brytania, jako wyspa nie jest zbyt duża, i klimat jest podobny, choć oczywiście jest znaczna różnica pomiędzy południową Anglią i północną Szkocją. Osoba, która jest podatna na pogodę nie powinna jechać do tego kraju, zwłaszcza do pracy tam, gdyż klimat może oprowadzić ją do dość poważnego załamania psychicznego. Zresztą sami Anglicy cierpią na przypadłości związane z pogodą, dlatego tak intensywnie wyjeżdżają z tego kraju na wakacje w ciepłe rejony świata. W Europie najczęściej odwiedzają Hiszpanię, choć są także i licznie obecni we Włoszech i południowej Francji. Ponieważ praca w Anglii jest bardzo dobrze płatna, dlatego też Polak, który dopiero zaczyna karierę w tym kraju dość szybko może pozwolić sobie na wycieczkę, wczasy na przykład nad Morze Śródziemne. Niektóre biuro podróży oferują wczasy nawet za dwieście Funtów, co jest tak naprawdę bardzo tanie. W przypadku nawet zarobków na poziomie 6 Funtów na godzinę (co jest w granicach pensji minimalnej) pracownik może pozwolić sobie na taki wyjazd. Problemem może być jedynie uzyskanie urlopu, gdyż w zależności od miejsca pracy, plany urlopowe omawiane są wśród wszystkich pracowników. Jednak dzięki samolotom można nawet na weekend polecieć nad hiszpańską plaże, by nabrać energii na następny tydzień lub dwa.

Categories: praca w Anglii

Oferty pracy na prowincji

england16Znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii nie jest wcale trudnym zadaniem, zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma się specjalnie zbyt wygórowanych ambicji, co do stanowiska. Praca na przysłowiem zmywaku jest dostępna niemal z miejsca. Pamiętać jednak należy, że zdecydowanie lepsze oferty pracy, nawet na takim stanowisku, są poza Londynem, do którego przejeżdża pełno osób gotowych podjąć prace na czarno za wyjątkowo niskie wynagrodzenie. Oczywiście osoby te dość szybko fizycznie odpadają, gdyż nie są w stanie za stawki, które początkowo akceptowali wyżyć, jednak napływ wciąż nowych osób powoduje, że ten problem jest cały czas odnawiany. Na angielskiej prowincji, nie ma aż taki dużej konkurencji, w związku z czym łatwiej o prostą pracę. Na przykład z Plymouth w południowo-zachodniej Anglii praca w gastronomii jest płatna o jakieś pięćdziesiąt procent lepiej niż w stolicy. Do tego należy doliczyć fakt, iż w mniejszych miejscowościach są znacznie tańsze kwatery, a do tego jest zdecydowanie bezpieczniej niż w takiej metropolii jak Londyn. Dzięki tanim liniom lotniczym można także pozwolić sobie na to, aby nawet z tak małych miejscowości często latać do Polski. Cena biletu z Anglii do Polski w zależności od terminu i lotniska waha się w granicach od 100 do 600 zł w jedną stronę, co dla człowieka zarabiającego minimum 6 funtów na godzinę nie jest zbyt dużym wydatkiem, nie mówiąc już o osobach które maja znacznie lepsze wynagrodzenie.

Categories: praca w Anglii

Produkcja sałatek

england15Przemysł spożywczy w Anglii jest dość mocno rozbudowany, pomimo że w większości obsługuje tylko lokalny, krajowy rynek, to jednak sama liczba mieszkańców sprawia, iż produkty spożywcze, w większości te krótkoterminowe, maja duży zbyt. Taka sytuacja powoduje, że dla polaków otwarta jest praca w Anglii na przykład na taśmie produkującej świeże sałatki. Wspomniana produkcja sałatek wygląda w ten sposób, że osoby siedzą przy taśmie, i każdy z nich dokłada jeden lub dwa produkty do określonego pojemnika. Pomimo że czynność taka mogłaby robić komputer, maszyna, to jednak perfekcyjność ludzkich rąk oraz lidzkie oko są w tym przypadku zdecydowanie lepsze. Zazwyczaj tego typu wytwórnie pracują na dwie zmiany. Warto także zauważyć, że świeże sałatki mają krótki termin ważności w związku z czym ważna jest także, a może i najważniejsza, logistyka dostarczania tychże produktów do klienta. Niewielkie zazwyczaj samochody dostawcze pakowane są w nocy, lub wczesnym rankiem i jadę z produktem do sklepu, hotelu, restauracji lub innego odbiorcy. Stanowisko osoby zajmującej się planowaniem logistycznym w takiej branży jest dość ważne, dlatego też osoba taka zarabia odpowiednio więcej niż inni pracownicy. Będąc w Anglii warto obiegać się o tego typu posadę, w której ważna jest umiejętność planowania orz znajomość czytania mapy. Oczywiście umiejętne posługiwanie się jerzykiem angielskim jest także ważne, ale w zasadzie w każdej pracy z innymi ludźmi jest ono potrzebne i to nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Categories: praca w Anglii

Polak Hydraulik?

england14Interesującą ciekawostką jest fakt, że polski rząd promuje na zachodzie wizerunek polaka robotnika, która jest zgodna z założeniami polityki społecznej prowadzonej przez okupacyjne władze niemieckie. Czy można sobie wyobrazić fakt, aby jakieś państwo mając się czym pochwalić, mając bardzo dobrych specjalistów, naukowców, inżynierów promowało hydraulika, jako symbol Polaka. Ale najdziwniejsze jest to, że ta propaganda uderzyła także i w nas samych, gdyż jadąc na Zachód w większości nie szukamy pracy na stanowiskach kierowniczych, specjalistycznych, ale jako prości robotnicy, mając nawet bardzo dobre kwalifikacje w innych dziedzinach. Oczywiście przykładowa praca w Anglii nawet na stanowisku pomocnika budowlańca jest o wiele bardziej atrakcyjna pod względem zarobku, niż praca jako na przykład menadżer w Polsce, ale podświadomie staramy się o taką pracę nie planując nawet zatrudnienia na innym stanowisku. Z biegiem czasu, gdy tego typu mentalność ustąpi życiu w innych warunkach, imigranci z Polski szukają nowych wyzwań, nowej pracy, jednak w zasadzie każdy na emigracji zaczynał od najgorszych i najprostszych prac. Warto zaznaczyć, że promocję Polaków jako taniej siły roboczej firmowali tacy ludzie jak Buzek czy Tusk, którzy ostatecznie także wyemigrowali na bardzo dobrze płatne stanowiska w Brukseli. Nie może być to przypadek, a każdy logicznie myślący zauważy, że tego typu awanse jakie dostali ci politycy, są podziękowaniem za odpowiednio wykonaną robotę, która na pewno nie służyła naszemu krajowi.

Categories: praca w Anglii

Praca na zmywaku

england13Kuchnia angielska na świecie postrzegana jest jako przysłowiowa ryba z frytkami, jednak jest to dość mocno uproszczony obraz, za kulinarna tradycję Brytyjczyków można uznać wszystkie dania z kolonii, które kiedyś należały do tego kraju. Nawet wspomnienie wcześniej frytki nie są przecież produktem stricto angielskim, tylko pochodzą one z Ameryki Środkowej. W dwudziestym wieku Anglia zaczęła nie tylko sprowadza do siebie zagraniczne jedzenie ale także i kucharzy, którzy pochodzili z ich zamorskich posiadłości. Taka sytuacja spowodowała, że na przykład potrawa curry, która pochodzi z Indii jest też obecnie narodową potrawą w Anglii. Ciekawostką jest fakt, że curry, jako przyprawa i danie jest także obecne w kuchni skandynawskiej i niemieckiej. Współcześnie wielu polaków jedzie do Anglii w celu znalezienia pracy. Najszybszym sposobem i w zasadzie dość popularnym jest praca w gastronomii, którą może wykonywać w zasadzie każdy. Przysłowiowa praca na zmywaku pozwala na przyuczenie się do zawodu kucharza, który to jest dość ciężki, ale też i dobrze płatny. Praca w Anglii dla wykształconych w Polsce kucharzy stoi w zasadzie otworem, jedynym problemem jest nie tyle bariera językowa, ile złe nawyki, które młody adept sztuki kulinarnej wynosi z polskiej szkoły zawodowej. Na szczęście jesteśmy ludźmi na tyle elastycznymi, że szybko łapiemy standardy obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Obecnie w Londynie można trafić na sytuację, że omawiane wcześniej curry jest robione nie przez kucharza z Indii, ale właśnie przez Polaka.

Categories: praca w Anglii

Płaca minimalna

england12Brytyjski rynek pracy jest otwarty na ludzi, którzy gotowi są ciężko i wydajnie pracować. Oczywiście w zamian za to pracownik otrzymuje tutaj na tyle godziwe wynagrodzenie, że poza standardowymi potrzebami, może on wydawać pieniądze na rzeczy związane wyłącznie z osobista przyjemnością. Niestety w Polsce, wbrew temu co wmawia nam rządząca koalicja tak zwanych liberałów i ludowców, jeżeli ktoś ma pracę, to wynagrodzenie wystarcza mu ledwo na minimalna egzystencję, a i tak większość wynagrodzenia podejmuje on w tak zwanej szarej strefie. Natomiast praca w Anglii jest zajęciem który przynosi wymierne rezultaty, zarówno pracobiorcy poprzez wypłatę jak i pracodawcy poprzez bardzo dobre wykonywanie obowiązków przez tego pracownika. W zasadzie bez względu a branżę, jest mniej więcej tak samo w całym kraju. Wystarczy zobaczyć, że płaca minimalna oparta o stawkę godzinową wynosi 6,50 funtów co przy ośmiogodzinnym dniu pracy pozwala na zarobek 52 funtów. W przypadku cen na artykuły spożywcze oraz przemysłowe pokazuje to jak dużą różnice mamy w wynagrodzeniu w Polsce, która jest tak naprawdę nienormowana, a w Anglii. Ktoś mógłby zarzucić że płaca minimalna w Polsce wynosi 1400 zł w przypadku pierwszego roku płacy, co daje wynagrodzenie w granicach 1000 zł na rękę. Jak łatwo przeliczyć taka stawka daje 6,25 złotych na godzinę co w porównaniu ze stawka brytyjską jest wręcz śmieszne. Do tego należy pokazać fakt, iż w Polsce mało kto przestrzega prawa, zwłaszcza pracodawcy, i wynagrodzenia są znacznie mniejsze.

Categories: praca w Anglii