Praca Anglia

Category :

Odzyskaj podatek z pracy w Anglii

england32Praca w Anglii to konkretny dochód, z którego należy rozliczyć się z fiskusem. Mieszkając na stałe w Anglii płacić podatki zobowiązani jesteśmy na terenie Wielkiej Brytanii, zupełnie inaczej sprawy się mają kiedy jesteśmy zaledwie pracownikiem dorywczym i sezonowym na Wyspach. Jeśli mieszkamy na stałe w Polsce to w Polsce musimy złożyć PIT i się rozliczyć. Z racji chociażby kwoty wolnej od podatku w Polsce należy się nam spory zwrot podatku, bowiem angielscy pracodawcy rozliczają i naliczają podatki i inne obciążenia zgodnie z prawem angielskim. W związku z tym można rocznie odzyskać nawet do dwóch tysięcy funtów z nadpłaconej kwoty podatku. Aby skorzystać z tego zwrotu należy mieć w posiadaniu dokument roczny jaki pracodawca wystawia zarówno dla tax office jak i pracownika. Nie zawsze kwota zwrotu jest tak wysoka, jak i w ogóle możliwa, bowiem to zależy od wysokości obciążeń jakimi jest obwarowane nasze wynagrodzenie w trakcie roku podatkowego. Niektórzy pracodawcy chcąc zapewnić pracownikowi atrakcyjniejsze wynagrodzenie potrąca niższe stawki podatku. Stąd późniejszy pit w Polsce może wskazywać że zwrot się nam nie należy lub jest on niewysoki. Na polskim rynku funkcjonuje szereg firm zachęcających do skorzystania z ich usług w zakresie odzyskania podatku z pracy w Anglii. Można tego dokonać samemu, jednak nie wszyscy biegle orientują się zarówno w prawie podatkowym Anglii jak i Polski.

Categories: praca w Anglii

Praca z agencji czy po znajomości

england31Wybierając się do pracy warto przemyśleć czy chcemy wziąć pełna odpowiedzialność na siebie za powodzenie swego zatrudnienia, czy też wolimy być bezpieczni i wybrać pośrednictwo pracy które zajmie się umową o pracę, rozliczeniem delegacji, czy wszelkimi sprawami związanymi z formalnościami. Niestety pośrednictwo kosztuje, trzeba się z tym liczyć wybierając agencję. Do wyboru mamy agencję pracy z Polski jak i agencje pracy w Anglii, które zajmują się pośrednictwem. Czy się różnią? Różnica jest zasadnicza, bowiem polskie agencje pracy tymczasowej proponują zatrudnienie w agencji na rzecz firmy zagranicznej, oznacza to ze wyjeżdżamy do pracy w delegacji jednak wynagrodzenie zyskujemy z umowy o pracę na polskich zasadach, wedle polskiego prawa, odprowadzane są podatki w Polsce itd. W przypadku angielskiej agencji to firma docelowa zatrudnia pracownika a agencja jedynie pośredniczy w jego znalezieniu, rekrutacji za co pobiera stosowne wynagrodzenie, jakie nie dotyczy pracownika a pracodawcy. Tym samym koszty pośrednictwa nas nie obciążają tak jak w przypadku polskiej agencji która co miesiąc pobiera z naszych zarobków prowizję za swoją obsługę umowy i opiekę rezydenta na wypadek problemów z pracodawcą na rzecz którego pracę świadczymy. W Anglii większość osób pracuje na umowach z angielskimi pracodawcami czy to znajdując prace w job center czy też na własną rękę, po znajomości bądź zwyczajnie odpowiadając na ogłoszenie o prace w gazecie, na murze, tablicy ogłoszeń itp.

Categories: praca w Anglii

Służba zdrowia w Anglii i ubezpieczenie zdrowotne

england30Decydując się na pracę w Anglii warto rozeznać temat ubezpieczenia zdrowotnego, by nie zostać z niczym w razie choroby i problemów ze zdrowiem. Można zarówno korzystać z państwowej opieki medycznej jak i prywatnej. Podejmując prace na czarno a takich ofert jest już niewiele o ile w ogóle są należy bezwzględnie ubezpieczyć się we własnym zakresie. W każdej chwili możemy zachorować, ulec wypadkowi itp. na takie sytuacje warto być przygotowanym. Podejmując legalną pracę pracodawca winien nas zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, nawet jeśli tego nie uczyni możemy zrobić to sami wykazując iż płacimy składki. Co więcej jeżeli z jakiegoś tytułu w Polsce przysługuje nam ubezpieczenie zdrowotne, możemy wyrobić sobie własną kartę ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującą w unii Europejskiej. Pamiętać jednak należy iż karta ta uprawnia nas do doraźnej pomocy lekarza nie zaś stałego leczenia zagranicą. Warto też wiedzieć, iż lekarz rodzinny w Anglii ma nieco inne uprawnienia niż lekarz polski. Wielu Polaków narzeka na angielską służbę zdrowia, jakoby była bardzo licha. Polacy są lekomanami i lubią kiedy lekarze wykonują wiele badań diagnostycznych i przepisują moc lekarstw. W Anglii jest zupełnie odmienna kultura leczenia oparta na większej odporności na choroby, które leczy się w ostateczności. Dotyka ta polityka zdrowotna dzieci, na co narzekają ciężarne, młode matki. Podejmując pracę w Anglii wiele osób przyjeżdża leczyć się do Polski.

Categories: praca w Anglii

Tęsknota za Polską

england29Osoby wyjeżdżające z Polski za pracą rzadko wyjeżdżają po to by zakochać się w obcym kraju a dlatego że chcą pracować i zarabiać, tym samym nie mając pracy w kraju wyjeżdżają tam gdzie jest dla nich praca. To wszystko powoduje u wielu osób z czasem depresję i załamanie, kiedy nadchodzi chwila refleksji iz jest się samotnie obcym na obcej ziemi. Z dala od rodziny i kontaktów z przyjaciółmi a nawet z rodakami dopada każdego nostalgia. Jedni znoszą to lepiej inni gorzej. Wielu emigrantów którzy wyjechali do Anglii z dziesięć a nawet i piętnaście lat temu bardzo chce wrócić, wiedząc doskonale iż nie ma tu zbyt dobrych warunków to i tak chcą wrócić do kraju w którym się urodzili i wychowali do ojczyzny. Tęsknota za krajem, patriotyzm jest bardzo tajemniczym zjawiskiem gdyż dopada i trwa tak tych którzy po miesiącu czy dwóch tęsknią, jak i tych którzy mimo upływu wielu lat i zasymilowaniu się z Anglikami wciąż myślą o Polsce i o tym że chcieliby wrócić. Praca zabija te myśli bowiem zajmuje umysł czymś innym, stąd też mnóstwo osób pracuje wydawać by się mogło ze ponad ludzkie siły po kilkanaście godzin non stop, na kilku etatach, oszukując swe serce, uczucia. Oczywiście jest tez pewna grupa emigrantów którzy całe swe życie w Polsce marzyła o wyjeździe, osoby te zagranica czują się dobrze, lepiej i rzadko wspominają swój rodzinny kraj. Podobne zjawisko obserwuje się wśród kolejnego pokolenia Polaków urodzonych w Anglii. Wiele polskich i mieszanych rodzin nie kultywując tradycji, nie ucząc mowy polskiej wychowuje dzieci bez tożsamości państwowej, gdyż dzieci te nie czują się Anglikami ani Polakami, część z nich wyłącznie odczuwa sentyment do Anglii, co jest niezmiernie smutnym zjawiskiem.

Categories: praca w Anglii

Anglia czy Irlandia

england28Nie wszyscy planując podjęcie pracy za granica mają konkretnie wybrany region, kraj czy choćby zwód w jakim chcą pracować. Niektórzy stawiają pewne kryteria i wyznaczają priorytety w zakresie doboru lokalizacji na podjecie zatrudnienia. Większość osób wybiera kraje w jakich językach urzędowych się komunikują, prace na których w mniejszym lub większym stopniu się znają, jak i lokalizacje atrakcyjne z ich subiektywnego punktu widzenia. Wybierając się na Wyspy warto rozważyć czy wybrać Anglię czy Irlandię. Warunki pracy i kondycja rynku pracy w obydwu państwach jest nieco różna, co należy wziąć pod uwagę. Zarówno w Anglii jak też na terenie Irlandii jest ogromna ilość Polaków którzy od co najmniej dziesięciu lat szturmują wyspiarski rynek pracy. Co niektórzy ściągają rodziny i znajomych, inni wracają do kraju, są i tacy którzy wracają na Wyspy ponownie. Dublin, Londyn a może Leeds, Manchester, czy też Belfast? Gdzie jest najwięcej pracy? Gdzie można najwięcej zarobić? To zasadnicze pytania, jednak by podjąć decyzję warto dokonać bardziej wnikliwego porównania także pod kątem kultury, nastawienia do emigrantów, warunków pracy, zwyczajów, tradycji lokalnych itd. Bez wątpienia wybór nie może być pochopny, bowiem nie łatwo jest zmienić tę decyzję, zwłaszcza kiedy planujemy dłuższy pobyt a być może i zamieszkanie na stałe.

Categories: praca w Anglii

Praca nie tylko w Londynie

england27Myśląc o pracy w Anglii pierwsze co nam przychodzi do głowy to Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii to miasto, w którym pracuje najwięcej emigrantów, w tym Polaków. Jest tu też najwięcej pracy, aczkolwiek z czasem pracy ubywa i wielu Polaków wraca z kwitkiem lub musi przenieść się w inne miejsce by pracować dalej. Narzekają oni na zbytni napływ osób chcących pracować właśnie w Anglii. Jeśli nie szukamy pracy w nietypowej branży, nie chcemy mieszkać w metropolii przytłaczającej swoją wielonarodowym charakterem, to warto pomyśleć o pracy na prowincji, na peryferiach. Należy pamiętać, iż Anglicy potrzebują zarówno lekarzy, kierowców jak i sprzedawców, magazynierów, opiekunek. Często wystarczy znać dobrze język by zyskać lepszą pracę, a nawet zgodną z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym zdobytym w Polsce. To także szansa dla zdobycia doświadczenia wprost po szkole, na co nie bardzo jest szansa na polskim rynku. Nie rzadko zarobki nie są znacznie niższe a standard i komfort życia o wiele lepszy. Jednakże co kto woli. Jedni wolą wielkie miasto pełne rozrywkowych miejsc, atrakcji turystycznych, inni wola poznać angielską wieś. O pracę poza Londynem nie jest tak trudno jakby się wydawało, czasem nawet jest łatwiej bo mniej jest chętnych do osiedlenia się w niewielkich miejscowościach o typowym angielskim klimacie wśród rodowitych Anglików, nie zaś wśród emigrantów. Oczywiście również Polaków jest mniej poza Londynem, jednak nawet w niewielkich miasteczkach zawsze można spotkać rodaka, o to nie należy się obawiać.

Categories: praca w Lonydnie

Nauka i praca

england26Moda na studiowanie trwa, studiowanie w Anglii uchodzi za bardziej wartościowe, stąd też wiele osób łączy studiowanie i pracę, przy okazji dorabiając kieszonkowe na drobne wydatki. Anglia zachęca polskich studentów do podejmowania nauki właśnie na Wyspach. Różnorodność kierunków studiów, szkół zarówno językowych doskonalących znajomość angielskiego jak również szkół zawodowych zapewnia szerokie możliwości rozwijania się. Liczne stypendia jakie proponuje Anglia dla studentów uboższych umożliwiają studiowanie za darmo. Jedynie na co trzeba mieć pieniądze to zakwaterowanie, wyżywienie i rozrywka, której w Anglii nie brakuje. Dzięki studiom w Anglii można zwiedzić nie tylko Londyn ale i całą Anglię. Chcąc podjąć pracę nie jest trudno o oferty pracy w gastronomii, hotelarstwie jak i obsłudze klienta. Co więcej nie trzeba pracować na pełen etat, można dopasować sobie grafik tak by nie kolidował ze studiami. Wracając do Polski nie tylko można poszczycić się ukończeniem angielskiej szkoły wyższej i doświadczeniem w firmach angielskich ale znajomością Anglii, wieloma kontaktami międzynarodowymi jak i doskonałą znajomością angielskiego. To doskonała szansa dla młodego pokolenia Polaków, których w polskich warunkach nigdy by nie było stać na taki standard życia. Z tej okazji korzysta wielu uczniów kończących liceum jak również studentów, którzy próbowali w Polsce i nie widzą dla siebie miejsca w kraju, ani perspektyw rozwoju.

Categories: praca w Anglii

Praca w fabryce

england25Nie wszyscy emigranci zarobkowi spełniają się zawodowo, robią karierę zawodową i rozwijają swoje umiejętności, niektórzy wykonują zwyczajne prace fizyczne nie wiążąc z nimi oczekiwań awansu i samorealizacji. Grupa osób przyjeżdżających do Anglii celem podjęcia prac na stanowiskach dla niewykwalifikowanych pracowników zwykle przyjeżdża z celem zarobienia pieniędzy. Nie rzadko można w tych pracach zarobić niemałe pieniądze porównywalne z pieniędzmi otrzymywanymi przez specjalistów. Ofert pracy dla osób z obsługą wózków widłowych, tężyzną fizyczną nie brakuje, bowiem Wielka Brytania cierpi na brak taniej siły roboczej. Znacznie trudniej jest o pracę na stanowisku, na które aplikują również Anglicy bądź osoby które w Anglii zamieszkują już co najmniej kilka lat, znające realia rynku pracy. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności władania angielskim. Wielu pracowników fabryk, obsługi taśm produkcyjnych czy systemów jakości to Polacy, którzy wyjeżdżając nie znali ani słowa po angielsku. Jeśli znasz chociaż trochu język masz szansę na pracę w pubie czy sklepie, na magazynie bądź w budownictwie, logistyce. Coraz częściej jednak w Anglii osiedlają się osoby przedsiębiorcze, którym w Polsce nie wyszedł biznes a mają dobry pomysł i determinację do pracy. Mnóstwo osób decyduje się w Anglii na swoją działalność gospodarczą z uwagi na ułatwienia jakie gwarantuje Wielka Brytania w obszarze rozliczeń i obciążeń podatkowych, składek na ubezpieczenie itp.

Categories: praca w Anglii

Polityka prorodzinna a polskie rodziny

england24Polska polityka prorodzinna jest polityką wyłącznie z nazwy. Brak realnego wsparcia rodzina, zwłaszcza młodych par i małżeństw w macierzyństwie i przygotowaniu się na przyjęcie nowego członka rodziny sprawia, iż mnóstwo osób pragnących potomstwa decyduje się na pracę w Anglii lub innym kraju Unii Europejskiej. Warunki posiadania dzieci oraz socjalna pomoc rodzicom w Anglii zachęca do przyjeżdżania do Anglii i rozmnażania się. Korzystają z tej możliwości Polacy, którym w Polsce nie udaje się związać końca z końcem bez dziecka, a co dopiero by się odważyli na decyzję o dziecku. Wyjazd do pracy najczęściej nie ma zamiarów emigracji na stałe, jednak życie w rozłące na dłuższą metę bywa trudne, stad wiele osób decyduje się na wyjazd dwojga osób. Z czasem okazuje się, że warunki pozwalają na dziecko, a para chętnie korzysta z tej okazji. Do Anglii emigruje również wiele rodzin z dziećmi. Bez wątpienia łatwiej jest na Wyspach o połączenie pracy z wychowywaniem dzieci. Polki nie mają problemu ze znalezieniem pracy na część etatu, pracą a w domu, czy na zmiany. Dodatkowym atutem przemawiającym za ułatwieniami dla rodzin są wyższe zarobki, ulgi podatkowe na dzieci, wysokie benefity zarówno na dofinansowanie edukacji, mieszkania i sam fakt posiadania i wychowywania dziecka w rodzinie. Edukacja dzieci jest otwarta na dzieci z Polski a fakt uczenia się dziecka angielskiego za darmo od najmłodszych lat uchodzi za wielki plus na przyszłość.

Categories: praca w Anglii

Loty do Anglii

england23Najtańszym i najszybszym sposobem dostania się na Wyspy Brytyjskie jest samolot. Coraz większa ilość osób wyjeżdżających do Anglii sprawiła, iż linie lotnicze odpowiedziały na popyt w tym zakresie i zorganizowała szereg połączeń z Polski do Anglii i przeciwnie. To ważna informacja dla wszystkich którzy podejmują pracę w Anglii. Wraz z upowszechnieniem się emigracji zarobkowej na terenie Wielkiej Brytanii loty tanich linii lotniczych dostępne są niemalże każdego dnia z każdego portu lotniczego w Polsce i wielu portów lotniczych Wielkiej Brytanii. Loty do Londynu i z Londynu można wykupić już za kilkadziesiąt złotych co sprawia, że do Anglii nie tylko łatwo jest się dostać ale również szybko i tanio wrócić na weekend, na urlop itd. Z tanich połączeń lotniczych korzystają zarówno bliscy emigrantów jak również sami pracownicy sezonowi mogą pozwolić sobie na częste wizyty w Polsce. Z niektórych lotnisk latają różne linie lotnicze i to każdego dnia. Można dopasować zarówno dogodny termin jak i nawet godzinę lotu. Oczywiście najwięcej lotów obejmuje destynację lotnisk w Londynie. O tym jak dobrym środkiem lokomocji jest samolot w przypadku Anglii przekonać się można z łatwością w okolicach świąt, kiedy to większość pracowników wraca do Polski, wówczas rejsy są oblegane i trudno o bilet. Alternatywą dla lotów jest przeprawa promowa przez kanał La Manche oraz dalsza podróż wielogodzinna samochodem lub autokarem do kraju.

Categories: praca w Anglii