Praca Anglia

Category :

Szkolenia w Anglii

anglia4Decydując się na prace w Anglii nie sądziłem, iż ktoś ot tak we mnie zainwestuje wysyłając i opłacając mi szkolenie zawodowe. Wyjeżdżałem z pewnym doświadczeniem, jednak świadomy braków, tymczasem pracę zyskałem niemalże od razu bo wystarczyło rozejrzeć się po ogłoszeniach, wizyta w job center. Skorzystałem z okazji i wybrałem pracę, która najbardziej mi odpowiadała, jednak wiązała się z koniecznością odbycia szkolenia i zdobycia uprawnień do obsługi maszyn. Pracodawca nie tylko nie wymagał ode mnie ów uprawnień, ale nawet nie pytał o doświadczenie. Oczywistym był fakt, iż przyjdę do pracy i zostanę przyuczony do pracy, co w kraju jest niemożliwe. To pierwsza rzecz jaka zaskoczyła mnie kiedy przyjechałem do Anglii. Kolejna to fakt, iż pracodawca bez gwarancji iz będę u niego pracował i dobrze wykonywał prace zapłacił za szkolenie bez zobowiązań. W Polsce kiedy skorzystałem ze szkolenia z firmy musiałem podpisać lojalkę, iż przez dwa lata nie zwolnię się, gdyż firma we mnie zainwestowała. Tutaj jest to zupełnie normalne, iż firma inwestuje w personel a zadowolony z tej sytuacji personel nie szuka pracy u konkurencji. Sam jestem przykładem, bowiem pracuję już siedem miesięcy i nie zamierzam odchodzić, bo niby dlaczego, skoro się mnie docenia, wynagradza, a co pewien czas oferuje doskonalenie zawodowe, niebawem czeka mnie awans, co również stanowi ogromną różnicę między polskim rynkiem pracy a angielskim.

Categories: praca w Anglii

W kolorowym środowisku

anglia3Praca pośród emigrantów z różnych krajów to zupełnie coś innego niż praca w kraju. Niektórzy narzekają na to środowisko, inni sobie bardzo chwalą. Będąc w Londynie ale nie tylko trudno jest uniknąć styczności z Hindusami, Arabami i innymi nacjami. Jest to okazja do poznania islamu czy innych religii, tradycji na przykład wschodnich ale również konieczność tolerowania odmienności ze swej strony. Mimo wszystko więcej jest przeciw niż za pracą wśród kolorowych. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed wyjazdem i przygotować się, bowiem może być nieprzyjemnie. W wielu przypadkach praca zagranicą kojarzy się z przebywaniem w środowisku emigracyjnym. Im niższe stanowisko pracy tym więcej kolorowych wokół, co odczuć można przede wszystkim w handlu, magazynach i fabrykach. Mimo iż jesteśmy biali to często jesteśmy równani do właśnie przybyszów z Azji i Afryki. Zarobki są nam obniżane a warunki pracy w porównaniu z Brytyjczykami są gorsze. Polacy nie rzadko buntują się dostrzegając niesprawiedliwość i nierówność traktowania czy wręcz prześladowanie i napiętnowanie za pochodzenie. Niestety Wielka Brytania została zalana przez imigrantów z różnych krajów i trudno jest obcować wyłącznie z Brytyjczykami, tym samym wyjeżdżając do Anglii kultura kolorowych jest wpisana w podróż. W pracy, w sklepie, na ulicy wszędzie otaczają nas osoby wielu wyznań i kultur, co jednak ma swe wady i zalety. Bez wątpienia zaleta jest fakt, iż Polacy wyjeżdżający do Anglii za praca również mają swoje prawa wyrażania własnej kultury i przekonań.

Categories: praca w Anglii

Praca i studia

anglia2By studiować trzeba mieć fundusze na studia, jednym z rozwiązań jest praca i studia w Anglii. Niewielu Polaków stać jest na prywatne studia zagranicą. Niektórzy próbują wyjechać w ramach międzynarodowych wymian studenckich lub programów unijnych, inni decydują się na wyjazd celem zarobienia na studia. Pracując wieczorami lub weekendami można bez problemu sobie opłacić studia. Wiele osób wyjeżdża na studia z myślą o pracy, inni wręcz przeciwnie wyjeżdżają do pracy tymczasem widząc szereg możliwości podejmują równolegle studia korzystając z życia i okazji do nauki na zagranicznej uczelni i inwestując w swój rozwój. Liczne programy stypendialne jakie oferuje brytyjski rząd zapewniają możliwość uzyskania pożyczki an studia, która zwracana jest dopiero po ukończeniu studiów i osiągnięciu określonego pułapu dochodów z pracy zawodowej. Młodzi Polacy chętnie podejmują zatrudnienie, podobnie jak i chętnie ruszają na podbój Anglii licząc na lepszy start i karierę. Wielu z nich już do Polski nie wraca. Studia trwają od trzech do pięciu lat a to wystarczający czas by zadomowić się w Anglii i skosztować większych pieniędzy o mniejszym trudzie. Angielski dyplom studiów na polskim rynku pracy znaczy niewiele więcej niż dyplom polskiej uczelni jednakże dla pracodawców liczy się doświadczenie i biegła znajomość języka, o którą martwic się po kilku latach w Wielkiej Brytanii nie trzeba. Tym samym osoby które wracają z Anglii do Polski mają szansę na pracę i lepszy start kariery dzięki zgromadzonym oszczędnościom na emigracji.

Categories: praca w Anglii

Ilu jeszcze Polaków ruszy do Anglii?

anglia1Anglia to kraj, o którym najczęściej myślą Polacy decydujący się na wyjazd za pracą poza Polskę. Powszechna opinia o Anglii jest bardzo pozytywna, czasem aż za bardzo koloryzowana. Z pozoru może wydawać się, że w Anglii o wszystko jest łatwo i bez trudu można zyskać środki finansowe na życie, tymczasem wcale tak w rzeczywistości nie jest. Tak jak wszędzie by coś mieć trzeba pracować i się odpowiednio natrudzić. Niestety Anglia ma ograniczone możliwości przyjęcia imigrantów chętnych do podjęcia pracy. O ile jeszcze kilka lat temu było łatwo o zatrudnienie w Anglii, to dziś trzeba się nagimnastykować by zatrudnić się dobrej pracy. Z roku na rok jest coraz trudniej o pracę. Wyższe wymagania pracodawców wiążą się z nadmierną ilością osób, które przybywają za łatwym kawałkiem chleba na Wyspy. Wielka Brytania nie jest już krainą mlekiem i miodem płynącą. Wynagrodzenia maleją, głównie za sprawą osób decydujących się na pracę za coraz to niższe pieniądze. Będąc konkurencyjnym warto spróbować chociażby dla zdobycia nowego doświadczenia. Praca w Anglii może być furtką do kariery, to także okazja do równoległego studiowania i pracy, rozwijania siebie. Angielskie klimaty nie są odpowiednie dla wszystkich, niektórzy zwyczajnie nie pasują do krajobrazu brytyjskiego. Różnorodność prac jakie są dostępne dla emigrantów zapewnia pracę wielu fachowcom jak i osobom niewykwalifikowanym. Mimo wszystko coraz więcej osób szuka pracy w innych destynacjach lub przynajmniej poza Londynem.

Categories: praca w Lonydnie