Praca Anglia

Category :

Nowa szansa

anglia4Jeśli twoja kariera zawodowa w Polsce nie przebiegła zadowalająco zawsze możesz zmienić zawód i zacząć od zera. Często osoby które zdecydowały się emigrować podejmują właśnie tak radykalne kroki rozpoczynając zdobywanie kwalifikacji i umiejętności od samego początku. Angielski rynek pracy umożliwia im to, bowiem większość brytyjskich pracodawców chętnie inwestuje w rozwój pracowników, zwłaszcza osoby sumienne, wartościowe i przede wszystkim lojalne, szukające pasji w życiu jak i stabilizacji. Ja również dostałem nową szansę. Kiedy wyjeżdżałem z kraju byłem skończonym bankrutem, handlarzem bez przyszłości z licznymi długami. Wyjechałem do Anglii i postanowiłem coś ze sobą zrobić, mimo że na początku nie miałem pomysłu w czym byłbym dobry i gdzie mógłbym znaleźć pracę. Szukałem czegokolwiek. Najpierw zatrudniłem się w fabryce jako operator wózka widłowego. Wtedy odkryłem to co lubię. Zdecydowałem iż będę szukał pracy jako kierowca. Początkowo nie było łatwo bo nie miałem dodatkowych uprawnień, byłem taksówkarzem, z czasem zrobiłem prawo jazdy na samochody ciężarowe i dostawcze. Zatrudniłem się w firmie organizującej przeprowadzki. Prócz pracy kierowcy mam płacone również za załadunek i rozładunek bagażówki. To świetna praca a kiedy już zrobię kurs na operatora wyciągarki mam zamiar zajść jeszcze wyżej i pracować w pomocy drogowej dla samochodów ciężarowych. Marzenia o karierze się spełniają na swój sposób.

Categories: praca w Anglii

Niedoceniany i nisko opłacany personel położniczy

anglia3Wiele osób w szpitalach położniczych Wielkiej Brytanii pracuje z powołania, bo przecież nie dla pieniędzy. Wśród personelu nie brakuje Hindusek, Filipinek i Polek. Rzadko spotkać można Brytyjkę. Brytyjczycy zwyczajnie nie mają ochoty wykonywać trudnej, ciężkiej fizycznej pracy w zamian za marne grosze. Brytyjska służba zdrowia wynagradza bardzo marnie personel medyczny, co za tym idzie w tej branży pracują prawie wszyscy imigranci. Dla emigrantów z Polski czy z innych krajów to spora szansa. Mimo to że chętnych nie brakuje brytyjski rząd narzeka iż zatrudnienie w Anglii pracownika z Polski to spory wydatek i inwestycja, gdyż konieczne są kursy kwalifikacyjne, obejmujące także szkolenie z języka medycznego jak i kursy standardów pracy, przepisów prawa itd. Wisienką na torcie są obwarowania nałożone na placówki medyczne polegające na obowiązkowemu zapewnieniu pracowników zza granicy mieszkania na początek i wypłacania stypendium. Pomimo wielu kosztów personel ten jest oddany swej pracy i często bardzo kompetentny to wartość dodana zatrudniania imigrantów. Położnych w angielskich szpitalach wciąż brakuje, stad też polskie położne mogą liczyć na zatrudnienie o ile zaakceptują warunki. Nie tylko w zawodzie położnej jest mnóstwo ofert pracy, co więcej będąc położna nie ma przeszkód by podjąć prace pielęgniarki jednak nie na oddziale położniczym, może to być całkiem nowy rozdział życia i niesamowita przygoda.

Categories: praca w Lonydnie

Elastyczny grafik

anglia2Praca w Wielkiej Brytanii to często niepełny etat, bardzo często umowy zawierane są na część etatu i mają elastyczny grafik pracy. Ma to swe wady i zalety, zwłaszcza w przypadku prac zmianowych i możliwości dobierania godzin nadliczbowych. Najczęściej tyczy się to prac w służbie zdrowia, na produkcji, przy taśmach, ale coraz częściej również w usługach, handlu. Jest to z jednej strony dużą zaletą zatrudnienia jak i wadą z drugiej strony. Bezsprzecznie ma to znaczenie dla kobiet, które wychowują małe dzieci i nie są w pełni dyspozycyjne. Łącząc prace na zmiany, czy w weekendy można zarobić więcej na przykład wybierając nocki i wymieniając się z mężem w opiece nad dzieckiem. Elastyczny grafik pozwala na poświecenie dużej dawki czasu dziecku jednocześnie nie wypadając z obiegu, mając kontakt z ludźmi i rozwijając się, robiąc swego rodzaju karierę pracownika. Niestety chcą jak najwięcej zarobić należy liczyć się z koniecznością podjęcia pracy w kilku firmach łącząc godziny u wielu pracodawców. Codziennością jest możliwość dopasowania sobie pracy do życia osobistego. Chwalą sobie ten system pracy w Anglii studenci, którzy łączą pracę, dorabianie sobie ze studiowaniem. Prócz pracy etatowej w Wielkiej Brytanii z łatwością można założyć własną działalność będąc wtedy panem swego losu i szefem organizującym grafik pracy. Z tej możliwości korzysta wielu imigrantów, głównie za sprawą taniości prowadzenia, utrzymania firmy. Jak widać opcji jest wiele, tylko od ciebie zależy z której skorzystasz i która w twoim przypadku będzie najodpowiedniejszą do potrzeb oraz możliwości.

Categories: praca w Anglii

Duża konkurencja

anglia1Z uwagi na to, że tak wiele osób myśli o wyjeździe do Anglii konkurencja pracowników w każdej branży wzrasta. Polscy pracownicy w Anglii konkurują nie tylko z imigrantami z Azji czy Afryki ale ze sobą. Stąd też liczy się znajomość angielskiego, doświadczenie, kwalifikacje, dyspozycyjność i szereg innych cech, które dotąd nie były istotne. Niestety sytuacja ta prowadzi do deprecjacji rynku. Mimo iż wymagania w stosunku do kandydatów wzrastają to nie rośnie płaca za te sama pracę a wręcz przeciwnie. Kiedy jeszcze z kilka lat temu kelner w londyńskiej restauracji mógł zarobić siedem funtów na godzinę, dziś zarabia pięć. Można śmiało powiedzieć że sami Polacy zgotowali sobie ten los. Konkurując coraz to wyższymi kwalifikacjami i bogatym wachlarzem umiejętności nauczyli pracodawców brytyjskich iż są gotowi podjąć prace za mniej niż minimum jakie chciały zapłacić brytyjskie firmy. Największych wrogów Polacy zrobili sobie w Arabach, którzy tłumnie przybywają do Anglii i szybko okazuje się, ze ich wymagania są kosmiczne w porównaniu do warunków na jakie godzą się polscy emigranci. Nie trzeba wspominać iż brytyjskie firmy wolą białych Polaków niż Arabów czy czarnych imigrantów z Afryki. Dla Polaków oznacza to niestety pogorszenie się rynku gdyż nie dość że trudniej jest o prace to jeszcze jest ona gorzej płatna. Mimo to wciąż wiele młodych osób próbuje swych sił i zdobywania doświadczenia zawodowego na Wyspach. Co ważne załamanie rynku pracy pogorszyło sytuację nowo przybywających do Wielkiej Brytanii, kryzys nie dotknął znacząco tych którzy w Anglii mieszkają od lat, żądzą się oni nieco innymi prawami.

Categories: praca w Anglii