Praca Anglia

Category :

Kilka porad.

anglia4Chciałbym pokazać co zrobić by dobrze odnaleźć się w Wielkiej Brytanii. Po pierwsze przed wyjazdem należy zadać sobie pytanie, na temat własnych predyspozycji zawodowych i językowych oraz odporności na stres. Dla angielskiego pracodawcy nie ważne są jakiekolwiek papiery, świadectwa i inne tego typu dokumenty wydawane w naszym kraju. Liczy się dla niego przede wszystkim umiejętność i praktyka na określonym stanowisku. Oczywiście nie można przesadzać. W wielu wypadkach wystarczy poziom zupełnie podstawowy, ale zdarzają się przypadki osób, które dorobiły się jakiś kursów zawodowych w Polsce a w Anglii nie potrafiły wykonać czynności jakie na tych kursach były omawiane. O znajomości języka chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Język angielski jest używany nie tylko w życiu codziennym, ale także i w pracy, a brak porozumienia z szefostwem może spowodować zwolnienie. Natomiast co do stresu to jest to temat bardzo indywidualny. Niektórzy przechodzą zmianę miejsca zamieszkania łatwo inni gorzej. Po drugie po przyjeździe do tego kraju należy szukać zatrudnienia w zawodach, które pozwolą na szybki awans. Praca w Anglii jest w dużej ilości opanowana przez obcokrajowców. Tutejszy rynek pracy, pomimo że jest chłonny, to jednak na poziomie podstawowym, najprostszym ma wielką konkurencję, zwłaszcza wśród imigrantów spoza Europy. Polak, aby żyć godnie powinien starać się szybko awansować, co przy naszej chęci do pracy nie jest wcale tak trudne. Za każdym awansem idzie także oczywiście większa gratyfikacja finansowa.

Categories: praca w Anglii

Z Polski czy na miejscu?

anglia3Często w głowach osób, które chcą wyjechać do Wielkiej Brytanii rodzi się pytanie jak najlepiej poszukać tam zatrudnienia. W zasadzie są dwie odpowiedzi, które się w wzajemnie wykluczają. Pierwsze zawiązane jest z poszukaniem zatrudniania jeszcze w Polsce. Można to robić przede wszystkim poprzez sieć. Ogłoszenia związane z pracą w Anglii są dość popularne, jednak bardzo często wiążą się one z szybka reakcją pracownika. Chodzi tu o to, że angielski pracodawca zamieszcza ogłoszenie dotyczące na przykład zatrudnienia w fabryce opakowań jednorazowych na stanowisku kontrolera jakości. Osoba ta ma po prostu sprawdzać co któryś pojemnik z taśmy, czy jest on wykonany zgodnie z założeniami. Wysłanie aplikacji wiąże się z początkiem procesu rekrutacji, który zazwyczaj kończy się rozmową poprzez telefon lub komunikator internetowy. Pracodawca decydując się zatrudnić jakąś osobę daje jej po prostu termin zjawienia się w pracy w celu przeszkolenia, przeprowadzenia badań i wdrożenia w założenia firmy. Zazwyczaj następnego dnia, lub nawet tego samego idzie się do pracy. Lecz osoba, która znajduje się w Polsce, musi w międzyczasie znaleźć sobie zakwaterowanie oraz przybyć do określonego miejsca w Anglii, co samo w sobie zajmuje czas. W przypadku przeglądania ogłoszeń, gdy jest się już w Anglii ten drugi aspekt, czyli przeprowadzki zupełnie już odpada. Jednak istnieje niebezpieczeństwo, że mieszkając w Wielkiej Brytanii nie znajdzie się od razu zatrudnienia, natomiast koszty pobytu należy jak najbardziej opłacać.

Categories: praca w Anglii

Praca w Gloucester

anglia2Niewielkie miasta, jak na tamtejsze warunki, sprawiają że praca w Anglii wcale nie musi być oferowana tylko i wyłącznie w Londynie czy Manchesterze. Zarobki w nich w większości są nawet lepsze, zwłaszcza dla specjalistów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że rynki pracy w metropoliach są już niemal całkowicie zapchane, głównie przez imigrantów i osoby z tak zwanej nowej Europy. Pozwolę sobie poniżej zacytować fragment wypowiedzi Anny Zawakrowskiej, która od kilka lat żyje i pracuje w Gloucester, miejscowości położonej w hrabstwie Gloucestershire, która znajduje się na północ od Bristolu. „Gdy zdecydowałam się wyjechać wraz z moim mężem do Anglii nie wiedzieliśmy nic o Gloucester. Pojechaliśmy jak większość naszych rodaków w ciemno do Londynu, gdzie wynajęliśmy pokój w którym mieszkaliśmy we dwóch i gdzie szukaliśmy pracy. Zatrudnienie w tym mieście było nam oferowane głównie w nisko płatnych pracach. Po miesiącu takiego życia, podjęliśmy z mężem decyzję o wyjechaniu na angielską prowincję. W sieci znaleźliśmy ogłoszenie o pracy we wspomnianym wcześniej Gloucester, na które złożyliśmy aplikację. Praca związana była z pakowaniem sałatek. Pracodawca zgodził się nas zatrudnić od nowego miesiąca, dlatego też szybko poszukaliśmy mieszkania w tym mieście, które okazało się niemal o połowę tańsze od Londynu. Stać nas tu było na wynajem normalnego, typowego domu. Praca była bardzo dobra i zdecydowanie spokojniejsza niż w Londynie” Jak widać z powyższej wypowiedzi, jadąc do pracy w Anglii warto za wczas brać pod uwagę także i mniejsze miejscowości, a nawet wsie.

Categories: praca w Anglii

W stoczni w Plymouth

anglia1Anglia to ciągle ulubiony kierunek wyjazdu dla naszych rodaków. Londyn i inne duże miasta są w zasadzie przepełnione imigrantami i innymi osobami, którzy przyjechali tu tylko za pracą. Na szczęście praca w Anglii oferowana jest także i w mniejszych miastach, choć jak na poziom naszego kraju, to raczej zaliczalibyśmy je do większych. Przykładowo Plymouth to typowe stare angielskie miasto portowe, które jest niemal symbolem brytyjskiego panowania na morzu. W znajdującej się w zachodniej części miasta porcie czyli w Devonport znajduje się wciąż aktywna baza marynarki wojennej, która działa tu nieprzerwanie od 1676 roku. Jest to w zasadzie wielki kompleks militarny w którym poza portem i baza znajduje się także stocznia marynarki wojennej. Stocznia ta jest miejscem, gdzie w dalszym ciągu produkuje się okręty wojenne. Powstają tutaj zarówno fregaty, małe statki patrolowe jak i wielkie okręty podwodne i lotniskowce. Jest to także duże miejsce pracy, które jednak wymaga od pracownika specyficznego podejścia. Ponieważ jest to baza wojskowa, dlatego tez preferowani są tutaj Brytyjczycy i obywatele krajów pod panowaniem królowej Wielkiej Brytanii. Oczywiście polscy fachowcy także mogą znaleźć tu pracę, jednak muszą oni przejść nie tylko zwykłą procedurę aplikacyjną, ale także sprawdzenie przez służby wywiadowcze. Zarobki jest są warte aplikowania, gdyż znacznie przekraczają one średnią krajową. Poza tym dobry fachowiec jest tutaj w cenie, dlatego też oferowany jest mu wyjątkowo atrakcyjny pakiet socjalny i wszelkie zabezpieczenia w przypadku jakiegokolwiek wypadku.

Categories: praca w Anglii