Praca Anglia

Category :

Jak szukać pracy w Anglii

angla4Gdy wyjechałem do Anglii, wszyscy znajomi, z którymi do tej pory nie utrzymywałem zbyt dobrych kontaktów, zaczęli odzywać się do mnie na komunikatorach internetowych z prośbą o załatwienie im pracy, czy choćby użyczenie miejsca do spania, gdy już przyjadą na Wyspę do pracy. Wszystkim jednak sukcesywnie odmawiałem jakiejkolwiek pomocy, bo choć doskonale rozumiem jaki stres muszą przeżywać ci, którzy znajdą się od niedawna w obcym kraju, to uważam, że najlepiej nauczymy się komunikacji “na żywo”. Oznacza to, że należy zacząć szukać pracy jeszcze przed wyjazdem, przeglądając angielskie portale ogłoszeniowe, lub zapisać się do jednej z funkcjonujących tu agencji pracy. Tak czy owak poszukiwanie pracy w Anglii jest etapem, który należy odbyć. Nikt nie da nam pracy “po znajomości”, tylko dlatego, że ktoś kto jest na Wyspach dłużej przyjdzie i powie, że ma kogoś, kto się do takiej pracy nadaje. Sami musimy skontaktować się z potencjalnym pracodawcą, i im szybciej zaczniemy rozmawiać po angielsku i załatwiać samodzielnie swoje sprawy, tym lepiej dla nas samych. Szukać na początek najlepiej poprzez agencje pośrednictwa pracy. Choć warunki płacowe oferowane przez nie nie są zbyt kolorowe, to przynajmniej mamy pewność, że pracodawca jest sprawdzony, i że ktoś przeprowadzi nas przez proces poszukiwań za rękę. Z czasem, gdy już zdobędziemy doświadczenie i rozeznanie w brytyjskim rynku pracy, będziemy mogli pokusić się o samodzielne poszukiwania na własną rękę. Póki co warto jednak przeglądać ogłoszenia i chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, ot choćby dla treningu.

Categories: praca w Lonydnie

Kogo szukają do pracy Anglicy

angla3Anglia jest krajem bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo, dlatego też ma wiele miejsc pracy, do której poszukuje się ludzi młodych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Anglicy niespecjalnie chcą pracować za najniższą krajową, ponieważ dla nich jest to nieopłacalne i nie wystarcza, by utrzymać dotychczasowy standard życia, do jakiego przywykli mieszkańcy Wyspy. Praca dla Anglików ma być przede wszystkim stałym źródłem sporego dochodu, by w razie kryzysu gospodarczego lub jakichkolwiek problemów osobistych pracodawca zapewnił im niezbędne świadczenia, ale także by odłożone oszczędności wystarczyły na godną przyszłość i wszelkie zachcianki. Dlatego też Anglicy rzadko kiedy decydują się na pracę za najniższą krajową, która nie wystarczy na pokrycie ich potrzeb, a w dodatku jest poniżej ich kwalifikacji. Dużo lepiej do tego typu zadań nadają się obcokrajowcy, dla których najniższa krajowa to wciąż dwukrotność pensji w ich kraju! Ja wyjechałem do Anglii skuszony wysokimi zarobkami – wówczas funt brytyjski kosztował ponad 5 złotych, a zatem pracując na budowie i zarabiając 2 tysiące funtów miesięcznie, zarabiałem 10 tysięcy złotych, czyli tyle, co pensja kierownika korporacji w Polsce! Po odliczeniu kosztów utrzymania na miejscu pozostawało mi wciąż kilka tysięcy złotych, które mogłem swobodnie odkładać na konto w Polsce. Wcale nie przeszkadzało mi to, że wykonuję pracę niezgodną z moimi kwalifikacjami, i będę ją wykonywał dopóty będę tak dobrze zarabiał.

Categories: praca w Anglii

Angielski rynek pracy

angla2Anglia stała się miejscem numer jeden wyjazdów zarobkowych, z których i ja skorzystałem. W pewnym momencie mojego życia zdałem sobie sprawę, że bardzo długo żyję na własny rachunek i wciąż jeszcze nie dorobiłem się ani mieszkania, ani samochodu. Dla mnie są to podstawowe rzeczy, które musimy posiadać, by móc myśleć o założeniu rodziny. Miałem dwadzieścia osiem lat gdy zdałem sobie sprawę, że pomimo starań wciąż stoję w miejscu i popadam w stagnację. Rynek pracy w Anglii wówczas oferował bardzo korzystne warunki emigrantom, dlatego pomyślałem sobie, że jestem idealnym kandydatem, by wyjechać z Polski na zarobek. Skoro nie mam zobowiązań i rodziny, to mogę być dyspozycyjny i pracować dużo i ciężko, by zarabiać na swoje utrzymanie, ale także na swoją przyszłość. Wyjechałem z Anglii mając tylko kilkaset funtów w kieszeni. Za te pieniądze opłaciłem sobie wynajem pokoju pierwszego dnia po przyjeździe, a następnie znalazłem agencję pracy. Gdy już się zapisałem, wystarczyło poczekać kilka dni, i zadzwoniono do mnie z ofertą pracy w charakterze pracownika produkcji w firmie motoryzacyjnej. Na początku nie byłem zachwycony tą pracą, ale szybko okazało się, że mam niezbędne predyspozycje. Nie chcę kłamać mówiąc, że byłem najlepszym pracownikiem w firmie, jednak doceniano mnie i po trzech miesiącach dostałem niewielką podwyżkę. Obecnie staram się o awans na brygadzistę zespołu, w międzyczasie szlifując swój angielski, by być jak najlepszym kandydatem spośród kilkudziesięciu osób pracujących w tej firmie.

Categories: praca w Anglii

Praca na Wyspach

angla1Bardzo wielu Polaków i przedstawicieli innych narodowości wyjechało do Anglii szukając lepszych zarobków i wyższego komfortu życia. Ja jestem jednym z tych, którzy wyjechali do Anglii po to, by sprowadzić tu swoją rodzinę i osiedlić się na stałe w kraju, który daje mi godne warunki życia. Anglia szybko stała się moim drugim domem, gdy zauważyłem, że pracując tutaj tak naprawdę rzadko kiedy muszę odmawiać sobie kupna czegoś droższego. Gdy mam ochotę zmienić telefon na lepszy model, odkładam jedną tygodniówkę, zamiast brać wielomiesięczny kredyt. To przede wszystkim większe zarobki i lepsze traktowanie pracownika. Angielski rynek pracy otwarty jest przede wszystkim na ludzi młodych, nie posiadających wykształcenia, za to gotowych ciężko pracować, by osiągnąć w życiu sukces finansowy. Tutaj można zatrudnić się na przykład na budowie w sezonie letnim, by dorobić się na tyle dużo, żeby móc w zimie komfortowo spędzić czas z rodziną w Polsce. Ja nie muszę wracać na zimę do Polski, ponieważ to Anglia stała się moim domem numer dwa. Zarabiam tutaj w firmie budowlanej nie tylko w lecie, ponieważ mam stały kontrakt i zimą dorabiam sobie, choć w nieco mniejszym wymiarze godzin, podczas różnych remontów i drobniejszych prac budowlanych. Zamierzam w Anglii założyć rodzinę, mam tutaj dziewczynę, której chcę się oświadczyć i zamieszkać z nią. Uważam, że mojej rodzinie niczego nie będzie brakowało gdy będziemy żyć na wyspach, bo warunki życia są tu dużo lepsze niż w Polsce.

Categories: praca w Anglii