Praca Anglia

Category :

Ciężarna w Anglii

anglia5Gdy wyjeżdżałam z Polski nie miałam pojęcia że jestem w ciąży. Miałam obiecaną pracę przez kolegę. Na miejscu okazało się już w kilka tygodni od przyjazdu że będę mieć dziecko. Byłam przerażona nowa praca i to w dodatku praca w Anglii i ciąża. Po tym jak w Polsce traktowane są ciężarne obawiałam się przyznać nawet koledze. Postanowiłam że będę ukrywać swój stan jak najdłużej i nie powiedziałam o ciąży nikomu. Niestety szybko się wydało, ze coś mi jest. Bliscy zaczęli się martwić o mnie że niby się stresuję i stąd te wymioty i złe samopoczucie. W końcu powiedziałam ze spodziewam się dziecka. W pracy powiedziałam szefowi z przekonaniem że na drugi dzień nie mam po co przychodzić, tymczasem szefostwo zapytało mnie o moje warunki jakie bym sobie życzyła, w jaki sposób mogą mi pomóc i w jakim wymiarze godzin chciałabym pracować w związku ze swoim stanem. Byłam mile zaskoczona bo wylądowałam na równorzędnym stanowisku, ale za to w moim mniemaniu znacznie lepszym. Przepracowałam tak do samego rozwiązania, po czym zaraz po macierzyńskim mogłam wrócić bez problemu na swoje stanowisko pracy wybierając godziny pracy. Do dziś pracuję w niepełnym wymiarze godzin co pozwala mi wymieniać się z moim partnerem, którego nota bene ściągnęłam w połowie ciąży i także znalazł tutaj zatrudnienie. Jak się okazuje ciąża nie jest straszna jeśli rynek pracy jest cywilizowany. Wielka Brytania dbając o przyrost naturalny zapewnia także pozytywne instrumenty rynku pracy wspierające młodych rodziców i przyszłe ciężarne.

Categories: praca w Anglii

Praca tymczasowa

anglia4Kiedy wyjechałam do Anglii by odwiedzić brata sądziłam, że nie dam się namówić na pracę ale wystarczyło mi zaproponować pracę w pubie na kilka godzin popołudniami. Brat jak i jego dziewczyna wyjechali już kilka lat temu wciąż mnie namawiają, bym poszła w ich ślady. W Polsce nie ma przyszłości mówią mi a ja wciąż wierze, ze mi się uda. Wyjechałam turystycznie, pozwiedzać, odwiedzić brata, a okazało się że dałam się wciągnąć i w zarobek. Szybko się zdecydowałam i przekonałam się że praca w Anglii może być przyjemna. Obcowanie z ludźmi zapewniło mi nie tylko towarzystwo ale i podszkoliłam język. Pracowałam zaledwie trzy tygodnie i to tylko kilka godzin dziennie. Kiedy wróciłam do Polski szybko zatęskniłam za pubem zwłaszcza gdy skończyły mi się oszczędności z pieniędzy zarobionych w Anglii. Postanowiłam, że w Polsce też zatrudnię się jako kelnerka. O pracę miałam trudniej ale że jestem studentką to pracodawcy przychylniej patrzyli na moją kandydaturę. Mimo wszystko szybko zrezygnowałam. Praca w polskim pubie to zupełnie coś innego. Jak się okazało to nie kwestia pracy jako takiej a kwestia pracodawców i zwyczajów, kultury pracodawców. Już dziś postanowiłam, że w najbliższe wakacje pojadę do Anglii i podejmę się sezonowej pracy. Okres letni w Londynie to czas kiedy restauratorzy potrzebują dodatkowych rak do pracy przy obsłudze klientów w ogródkach i na zewnątrz pubów, restauracji. To doskonałe rozwiązanie dla mnie. Na stałe nie chcę wyjeżdżać, jednak to nie dla mnie, ale praca dla zabawy jest jak najbardziej w porządku.

Categories: praca w Anglii

Pokolenie polish english

anglia3Odpływ ludności z Polski to spore zmartwienie. Warto krzewić polskość wśród osób mieszkających w Anglii nie tylko w pierwszym ale i kolejnym pokoleniu. Ubiegając się o zatrudnienie w Anglii Polacy często zapominają, skąd pochodzą i nawet nie przyznają się do polskiego, nie rzadko piszą z błędami po polsku, zaś perfekcyjnie posługują się angielskim. Coraz więcej dzieci polskich emigrantów rodzi się w Anglii. Wiele z nich nie mówi po angielsku ale niekoniecznie po polsku i przeciwnie. Osoby wyjeżdżające do Anglii za pracą jednak nie mówiące dobrze po angielsku nie są w stanie przygotować dzieci do życia w Anglii. Angielskiego dzieci imigrantów z Polski uczą się dopiero wśród rówieśników o ile maja kontakt z dziećmi brytyjskimi, nie mylić z angielskimi białymi. Idąc do szkoły dzieci zaczynają uczyć się języka. Największym problemem są jednak dzieci które nie są przez rodziców uczone polskiego. Takie dzieci w razie powrotu do Polski mogą mieć duży problem z asymilacją, nawet wyjazd wakacyjny stanowić może problem a szkoda bowiem wielojęzyczność jest wskazana w obecnych czasach. Język polski w Anglii tak teraz jak i w przyszłości może być ważnym atutem pracownika. Im więcej języków narodowych Europy znamy tym dla nas lepiej, stąd tez polskie dzieci w Anglii winno się wspierać w nauce. Angielski rynek pracy przyjmuje wielu Polaków o różnym poziomie intelektualnym. Część z nich nie asymiluje się z Brytyjczykami tworząc własne dzielnice polskie i posługując się łamanym angielskim w połączeniu z polskim.

Categories: praca w Anglii

Młodzi wyjeżdżają tylko na wakacje

anglia2Niemal każdy kto wyjeżdża z Polski za pracą mówi że to tylko tymczasowe rozwiązanie, że niebawem wróci i to tylko jeden kontrakt, za miesiąc wraca itp. Większość z tych osób już na wstępie wie że to kłamstwo inni łudzą się, że tak będzie. Praca w Anglii nie tylko jest dostępna ale również jest zdecydowanie lepiej płatna. Nawet ta najpodlejsza pozwala na godne życie, utrzymanie rodziny, kiedy w Polsce jest nie tylko nieprzyjemna ale pensje nie pozwalają się nawet wyżywić. Z tego też powodu młodzi szybko dostrzegają różnicę i przyzwyczajają się do lepszego życia, nie zawsze dobrobytu ale lepszego poziomu życia. Tym sposobem ciężko jest im wrócić do kraju mimo że często tęsknią za Polską i bliskimi, których zostawili w kraju. Faktycznie nie jest łatwo znaleźć pracę dobrze płatną, zwłaszcza kiedy nie umiemy dobrze języka i nie posiadamy poświadczonych kwalifikacji zawodowych. Jeśli jednak mamy za sobą studia zawodowe i co nieco doświadczenia w branży nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem pracy. Wbrew powszechnej opinii praca w Anglii to nie tylko praca fizyczna na zmywaku ale również możliwość rozwoju, kariery. Wiele osób, które wyjechało z kraju pracuje w zawodach które wcześniej wybrało i jest zadowolonym ze swojej pracy w przeciwieństwie do prac podejmowanych w Polsce z braku innych ofert, musi zarobku itd. Co prawda z roku na rok na brytyjskim rynku podnoszone są wymogi wobec imigrantów i aktualnie trzeba wykazać się co najmniej podstawową znajomością angielskiego to o pracę na Wyspach wciąż nie jest trudno. Możliwość podnoszenia kwalifikacji, szkoleń na koszt pracodawcy to norma w Anglii z której korzystają i polscy pracownicy.

Categories: praca w Anglii

Praca na pewniaka

anglia1Chcąc mieć pewną pracę warto wybrać kraj w którym pracy jest pod dostatkiem. Za takich właśnie uchodzi Anglia. Ile by osób nie wyjechało z Polski do Anglii tyle nie wraca a znajduje przyzwoite zatrudnienie w Anglii na jeszcze bardziej przyzwoitych warunkach finansowych. Różnorodność branż, w których jest praca dla Polaków pozwala na znalezienie pracy zgodnej ze swoim wykształceniem, umiejętnościami i preferencjami. Do Anglii można jechać w ciemno, zawsze coś się znajdzie. Faktycznie nie jest łatwo znaleźć pracę dobrze płatną, zwłaszcza kiedy nie umiemy dobrze języka i nie posiadamy poświadczonych kwalifikacji zawodowych. Jeśli jednak mamy za sobą studia zawodowe i co nieco doświadczenia w branży nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem pracy. Wbrew powszechnej opinii praca w Anglii to nie tylko praca fizyczna na zmywaku ale również możliwość rozwoju, kariery. Wiele osób, które wyjechało z kraju pracuje w zawodach które wcześniej wybrało i jest zadowolonym ze swojej pracy w przeciwieństwie do prac podejmowanych w Polsce z braku innych ofert, musi zarobku itd. Co prawda z roku na rok na brytyjskim rynku podnoszone są wymogi wobec imigrantów i aktualnie trzeba wykazać się co najmniej podstawową znajomością angielskiego to o pracę na Wyspach wciąż nie jest trudno. Możliwość podnoszenia kwalifikacji, szkoleń na koszt pracodawcy to norma w Anglii z której korzystają i polscy pracownicy.

Categories: praca w Anglii