Praca Anglia

Category :

Numer Ubezpieczenia Społecznego – wszystko co musisz o nim wiedzieć

angliaa5Każdy kraj ma swoje przepisy, z którymi warto się zaznajomić wyjeżdżając z kraju. Legalna praca w Anglii jest możliwa, o ile dana osoba posiada Numer Ubezpieczenia Społecznego, który znany jest jako NIN, czyli National Insurance Number. Dlatego każdy kto zamierza znaleźć zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, musi złożyć wiosek o nadanie tego numeru i jest to pierwsza formalność, którą należy załatwić po przyjeździe. Wprawdzie prawo nie mówi wprost, że podjęcia pracy jest on wymagany, jednak pracodawcy w wyraźny sposób preferują osoby, które taki numer posiadają. Numer NIN jest to indywidualny numer przypisany do konkretnej osoby i jest on aktualny przez całe życie. Można porównać go do polskiego numeru NIP czy PESEL. Posiadanie tego numeru jest gwarancją, że zarówno składki społeczne, jak i podatki trafią na właściwe konto. Numer ten jest także potrzebny w przypadku wszelkiego rodzaju korespondencji wymienianej z różnego typu urzędami. Aby go otrzymać należy zadzwonić na specjalną infolinię, gdzie pracownik zapyta o cel otrzymania numeru oraz o podstawowe informacje, które zostaną potwierdzone w czasie indywidualnego spotkania. Należy na nie zabrać dowód potwierdzający tożsamość. Zazwyczaj wymagane są dwa dokumenty w tym jeden ze zdjęciem i zawierający adres zameldowania. Co ważne wszystkie dokumenty muszą być oryginalne. Po wypisaniu wniosku, wnioskodawca w obecności przyjmującego potwierdza go własnoręcznym podpisem. Informacje o nadanym numerze otrzymuje się listownie. Numer ten jest numerem poufnym.

Categories: praca w Lonydnie

Jak znaleźć mieszkanie w Wielkiej Brytanii?

angliaa4Znalezienie pracy poza granicami kraju wiąże się z wieloma zmianami. Nie ulega bowiem wątpliwości, że życie w Anglii nie raz zaskoczy przybyszów w innego kraju. Pierwszym wyzwaniem przed jakim musi stanąć każdy jest próba znalezienia mieszkania. Tutaj istotne jest to aby pamiętać, że ceny mieszkań w duże mierze zależne są od lokalizacji i standardu mieszkania. Czasem decydując się na tańsze mieszkanie, tak naprawdę ponosimy większe koszty związane z transportem do pracy, sklepu itd. czy ogrzaniem mieszkania. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, gdyż to co pozornie zaoszczędzi się na czynszu wyda się w inny sposób. Przed podpisaniem umowy wynajmu należy sprawdzić wszystkie szczegóły, czyli takie, co zawiera w sobie czynsz, czy jest Internet, jaki jest sposób ogrzewania, oraz wiele innych, które mają duży wpływ na komfort mieszkania, ale także na wysokość płaconych rachunków. Duże znaczenie ma bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że nieruchomości zlokalizowane w dzielnicach, gdzie przestępstw jest relatywnie mało, są zdecydowanie droższe. Najlepiej szukać mieszkań z polecenia. Wiele ciekawych ofert znajduje się także na różnego rodzaju portalach internetowych, są one także dość wiarygodne, gdyż zazwyczaj użytkownicy sieci dzielą się swoimi opiniami na temat danych ofert. Dobrym źródłem informacji jest także lokalna prasa, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, które często umieszczają starsze osoby. Warto zobaczyć kilka ofert, aby wybrać to najbardziej odpowiadające indywidualnym potrzebom.

Categories: praca w Lonydnie

Przepisy prawa pracy w Wielkiej Brytanii

angliaa3Jak wynika z wielu relacji do życia w Wielkiej Brytanii można się przyzwyczaić i co ważne niewielu Polaków tak naprawdę myśli o tym aby wracać z wysp. Co wiec sprawia, że praca w Anglii jest tak bardzo atrakcyjna? Przede wszystkim zarobki, które pomimo spadku wartości funta nadal są atrakcyjne. Również warunki i kodeks pracy jest bardzo korzystny z punktu widzenia pracownika. Jedynym utrudnieniem, który może czekać Polaków ubiegających się o pracę na wyspach jest konieczność uzyskania numeru ubezpieczenia społecznego, który jest odpowiednikiem polskiego PESEL. Ciekawostką dla emigrantów z Polski na pewno jest fakt, że prawie wszystkie umowy o pracę w Anglii zawierane są w formie ustnej. Pracodawca jedynie ma obowiązek dostarczyć zatrudnionej osobie oświadczenie, na którym znajdują się dane pracownika, zakres pracy oraz wysokość płacy. Zdarza się, że pracownicy emigrujący z Polski, proszą pracodawcę o standardową umowę na piśmie. Umowa może być zawarta na cały etat lub jego część. Przy umowie na cały etat w Wielkiej Brytanii pracownikowi przysługuje 28 dni urlopu. Mamom na urlopie macierzyńskim przysługuje 52 tygodnie wolnego. Standardowy tydzień pracy wynosi 37,5 godziny. Pracownik jeśli wyrazi zgodę może pracować nadgodziny, jednak wtedy jego tydzień pracy może maksymalnie wynosić 48 godzin. Osoby, które pracują w systemie ponad sześć godzin dziennie mają prawo do dwudziestu minut przerwy na śniadanie. Obowiązujące stawki podatkowe wynoszą odpowiednio do zarobków 20, 30 lub 45 procent.

Categories: praca w Lonydnie

Co powinieneś wiedzieć za nim wyjdziesz do pracy na Wyspy?

angliaa2Choć wydawać by się mogło, ze emigracyjny boom mamy już za sobą to nadal wielu Polaków wyjeżdża za pracą, a celem ich wędrówki jest wielka Brytania. Bez wątpienia emigracja do Anglii to trudny krok i dobrze jest się do niego jeszcze tu w Polsce przygotować. Takim przygotowaniem na pewno będzie zapoznanie się z obowiązującymi
w tym kraju przepisami, tak aby nic nie mogło nas zaskoczyć. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że w Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku meldunkowego i nie trzeba starać się o zgodę na pobyt, nawet jeśli ten przekroczy okres dziewięćdziesięciu dni. Osoby, które czują się pewnie, gdy mają uregulowane pewne sprawy urzędowe, mogą wystąpić z wnioskiem o rezydenturę czasową. Po upływie pięciu lat od jej otrzymania można starać się o rezydenturę stałą. I choć uzyskanie poświadczenia zgody na pobyt nie jest obowiązkowe, to może być pomocne w wielu sytuacjach np., założenia konta w angielskim banku czy wynajmu mieszkania. Aby ją otrzymać należy złożyć stosowany wniosek, do którego niezbędne jest dołączenie dwóch zdjęć, przedstawienie do wglądu paszportu, a także aktu rudzenia i poświadczenia zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego. Należy także udokumentować podjęcie zatrudnienia lub przedstawić dwóch, że stać nas na życie z oszczędności. Niestety wydanie certyfikatu jest płatne, a jego koszt wynosi około 55 funtów brytyjskich. Należy także pamiętać, że do podjęcia pracy konieczne jest posiadanie numeru ubezpieczenia społecznego, który jest numerem indywidualnym, nadawanym raz na całe życie. Numer ten można porównać do polskiego numeru PESEL.

Categories: praca w Lonydnie

Wielka Brytania – najczęstszy kierunek emigracji Polaków

angliaa1Pomimo różnego rodzaju zawirowań spowodowanych kryzysem gospodarczym, ale także, a może przede wszystkim wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii, kraj ten nadal cieszy się popularnością wśród Polaków, którzy szukają tam lepszego życia. I choć praca w Anglii może nie jest już tak bardzo opłacalna, to jednak nadal pożądana. Atutem są dość dobre zarobki i duża ilość rodaków, która sprawia, że już po przyjeździe nie czujemy się tam obco. Polak po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nie może zapomnieć o kilku szczegółach, które są istotne z punku widzenia adaptacji do nowego środowiska. Przede wszystkim pod żadnym względem nie można wypowiadać się negatywnie o królewskiej rodzinie, z której Brytyjczycy są bardzo dumni, za to nawet nieznajomi chętnie porozmawiają o pogodzie, która jest ulubionym tematem rozmów mieszkańców Wysp. Warto również pamiętać o tym, że są oni dość powściągliwi, raczej nie okazują emocji i uczuć. Ze znajomymi spotykają się w pubach i raczej nie ma zwyczaju zapraszania do domu, w myśl zasady, mój dom jest moją twierdzą. Nadal dość dobrze rozbudowany jest system zasiłków, choć wiele wskazuje na to, że niedługo ulegnie to zmianie. Jednak obecnie warto z nich korzystać i w ten sposób zasilać domowy budżet. Na specjalne ulgi i profity mogą liczyć rodzice dzieci. Nie można również zapomnieć o tym, ze w myśl poprawności politycznej, ubiegając się o prace nie wpisuje się w cv narodowości, stanu cywilnego czy ilości dzieci nie umieszcza się także zdjęcia. Wszystko po to, by pracodawca nie był posądzony o jakiekolwiek uprzedzenia.

Categories: praca w Anglii