Praca Anglia

Category :

Anglia – kraj elegantów

anglia4Często jest tak, że dany kraj kojarzymy przez pryzmat specyficznych zachowań jego mieszkańców. Nie inaczej jest z Anglią, która kojarzy nam się zwykle z… angielskimi gentelmanami.

Rzeczywiście, musi coś w tym być, bowiem wiele angielskich firm odzieżowych kreuje styl ubierania się, tam też odbywa się wiele pokazów mody. Co więcej, to właśnie Londyn uznawany jest za światową stolicę mody – przybywają tam na zakupy u najlepszych światowych projektantów modne kobiety i mężczyźni z całego świata! Angielskie ulice niewątpliwie mają swój styl i wystarczy się przespacerować centrum Londynu, by przekonać się jak bardzo. Znajdziemy tam kolorowo, ale gustownie ubrane osoby obu płci, w najróżniejszym wieku. Wciąż panuje tam angielska elegancja, co oznacza, że często można tam spotkać kobiety w klasycznym trenczu, kapeluszu z dużym rondem i ołówkowej spódnicy.

Nie bez powodu Anglia jest też krajem gentelmanów. Od setek lat była za niego uznawana, i to właśnie z Anglii wywodzili się lordowie i hrabiowie – osoby z wyższych sfer, charakteryzujące się życiem w luksusie, dystyngowane, nieskazitelnie ubrane i zachowujące się. Ubiór to tylko jedna z cech charakteryzujących angielskiego gentelmana. Najistotniejsze jest jednak jego zachowanie – pełne gracji, elegancji i klasy. Wciąż w Anglii możemy spotkać potomków angielskich lordów, lub też nawet samych lordów. Ich maniery przekazywane są z pokolenia na pokolenie i wciąż funkcjonują nawet w tym nowoczesnym świecie zasady savoir-vivre’u.

Categories: praca w Anglii

Jak żyje się w Anglii?

anglia3Wielu naszych rodaków kilka lub nawet kilkanaście lat temu wyjechało do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Czy je odnaleźli? Większość zapewne tak, ale dla wielu Anglia była tylko środkiem do osiągnięcia celu – zdobycia pieniędzy – a nie celem samym w sobie.

Bardzo wielu Polaków na dobre zadomowiło się w Anglii. Wpływ na to miała z pewnością łatwość znalezienia pracy, jej utrzymania oraz wysokość zarobków. Wielu angielskich imigrantów stwierdza, że choć życie w Anglii jest bardzo drogie, to wciąż jednak tańsze i łatwiejsze niż w Polsce!

Okazuje się, że panuje tam ogromna drożyzna – przynajmniej dla tych, którzy mają styczność z zagranicą pierwszy raz i jeszcze nie przywykli do tego, że nie należy przeliczać cen w funtach na złotówki, bo nic dobrego z tego nie wynika. Wciąż jednak tamtejsze zarobki nawet na niskich stanowiskach, pozwalają na godne wynajęcie mieszkania lub domu, opłacenia zobowiązań, a do tego wyżywienia się, a nawet jakieś rozrywki kulturalne od czasu do czasu. Można więc śmiało powiedzieć, że kelner w Anglii może sobie pozwolić na o wiele więcej niż kelner w Polsce – dlatego ludzie wyjeżdżają na Wyspy.

Nasi rodacy narzekają jednak na tamtejszą służbę zdrowia. Bardzo oszczędnie przepisuje się tam jakiekolwiek specjalistyczne lekarstwa, a lekarze często diagnozują pacjentów jedynie na podstawie rozmowy telefonicznej, co wydaje się ekonomiczne i wygodne, ale jest absurdalne. Choć polska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia, to jednak nasi rodacy często przyjeżdżają na urlop do Polski właśnie po to, by porządnie się wyleczyć.

Categories: praca w Anglii

Pyszne angielskie potrawy

anglia2Często mówi się o angielskiej kuchni raczej w negatywnym kontekście – jakoby Anglicy nie mieli zbyt dobrego gustu kulinarnego i nie potrafili zbyt fantazyjnie gotować. Niemniej jednak, istnieje kilka pozycji pochodzących właśnie z Anglii lub tam spożywanych w dużych ilościach, które chętnie spożywamy również w innych zakątkach świata.

Jednym z typowych angielskich posiłków są oczywiście typowe angielskie śniadania – obfitujące w tłuszcz i białko, dające sytość na cały poranek i mnóstwo energii – a tej potrzebujemy do ciężkiej pracy oraz aktywnego spędzania czasu, na przykład w siodle, co jest dość specyficznym sposobem rekreacji u Anglików. Typowe angielskie śniadanie to zatem kiełbaski, smażony bekon oraz jajka (na przykład w formie jajecznicy). Tak obfity zestaw śniadaniowy to w pewnym sensie wynik tamtejszego dość chłodnego, deszczowego klimatu, który sprzyja spożywaniu większej ilości kalorii, a także podejściu Anglików do spożywania posiłków – mają one na celu nasycić, a nie być celebrowane. Nie dotyczy to oczywiście słynnej angielskiej herbatki, którą celebruje się z należytą atencją.

W Anglii często spożywa się również puddingi, ciasta różnego rodzaju – na przykład słynne apple pie, którego jednak nie należy mylić z polską szarlotką. Jeśli chodzi o dania obiadowe – turyści najczęściej zamawiają słynną rybę z frytkami, co może nie jest zbyt wyszukanym angielskim daniem, za to dość dobrze odzwierciedla angielską kuchnię – prostą, sycącą, dającą dużo energii, ale smaczną.

Categories: praca w Anglii

Anglia – z czym się kojarzy?

anglia1W większości przypadków każdemu z nas jakiś kraj kojarzy się z konkretnymi rzeczami – wspomnieniami, charakterystyką ludzi w nim mieszkających, wyjątkowymi regionalnymi potrawami. Nie inaczej jest z Anglią, która jest dość specyficznie kojarzona przez większość Polaków, ale także przedstawicieli innych narodowości.

Jest to wyspa, stąd też klimat Anglii nie jest zbyt zachwycający – zazwyczaj jest tu deszczowo i pochmurno, za to zimy są bardzo łagodne i bywają ciepłe. Stąd też przyjęło się określenie „angielska pogoda”, a za nią idzie bardzo wiele ciekawych skojarzeń, dotyczących na przykład sposobu ubierania się Anglików, czy też spędzania przez nich czasu. Anglicy często kojarzą nam się z eleganckimi płaszczami Burberry, kapeluszami, a także parasolami, co bardzo pasuje do ich stylu bycia oraz angielskiej pogody. Anglia to również znane na całym świecie „five o’clock”, czyli słynny popołudniowy rytuał picia herbaty – często serwowanej z mlekiem, co również jest specyficzne dla tej części świata.

Oprócz typowej miejskiej zabudowy, zabytków i pięknych kamienic, Anglia budzi również skojarzenia z charakterystycznymi sielskimi wioskami – wybrukowanymi kocimi łbami, z pięknymi bliźniaczymi domkami otoczonymi bujną zielenią i obowiązkowym kamiennym murem dookoła posesji. Zdecydowanie – tamtejsze widoki są jedyne w swoim rodzaju! Osoby, które nie są specjalnie przekonane do angielskiej pogody, bardzo szybko rekompensują sobie to widokami – roztaczającymi się na pola pełne wrzosów.

Categories: praca w Anglii