Praca Anglia

Category :

Angielska rzeczywistość

anglia4Jak wiadomo wielu naszych rodaków przebywa poza granicami naszego Państwa. Niektórzy mieszkają tam już na stałe, wracając tylko do polski aby odwiedzić swoich znajomych i rodzinę która została w kraju. Niby normalna rzeczywistość. Jednak jak wygląda życie Polaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych? Najlepiej poznać taką sytuację słuchając bądź czytając opowieści takich ludzi. W internecie można znaleźć wiele takich historii. Jedne są zwyczajne, drugie pokazują dramaty rozgrywające się na dystansie Polska-Anglia. Jedna z tych historii przykuwa uwagę. Jest napisana przez kobietę, która wyjechała do pracy w Anglii zaraz po maturze, za namowa swojego ówczesnego chłopaka. Nie znała za bardzo języka, ale ona zapewniał że pomoże jej w znalezieniu pracy, a z czasem języka się nauczy. Tak tez się stało. Po dwóch latach pobytu i pracy w Anglii w końcu odwiedziła rodzinę. Radości nie było końca. Czas spędzony w gronie bliskich szybko mijał i zaraz trzeba było znów wracać do pracy w Anglii. Po powrocie z polski między partnerami wywiązała się kłótnia. Jak to zwykle bywa poszło o coś mało znaczącego, jednak w trakcie wymiany zdań, kobieta dowiedziała się że partner ja zdradza i od dłuższego czasu nic do niej nie czuje. Kazał jej się wyprowadzić. Została sama bez pomocy kogokolwiek i tylko dzięki sile swoje charakteru udało jej się utrzymać w Anglii. Były to dla niej bardzo ciężkie chwile ale podjęła druga prace na pół etatu i wynajęła mieszkanie. Chwile zwątpienia już dawno minęły i teraz jest zadowolona i szczęśliwa.

Categories: praca w Lonydnie

Rodzaje pracy

anglia3W czasach masowych wyjazdów polaków głównie do Anglii, nie było mowy o konkretnym zapotrzebowaniu na pracowników. Wyjeżdżali dosłownie wszyscy. Osoby które z wyjazdem zagranice wiązali swoje przyszłe życie, osoby które postanowiły wyjechać aby popracować kilka lat i wrócić do kraju z odłożonymi pieniędzmi i tu rozpocząć nowe życie, czy też osoby które chciały się dorobić przez kilka miesięcy pracy. Wyjeżdżali Ci, którzy biegle posługiwali się językiem angielskim ale także Ci który w tym języku nie potrafili powiedzieć ani słowa. Praca w Anglii była w tamtych czasach obietnica szybkiego i dużego zarobku. I faktycznie, ludzie którzy nie potrafili posługiwać się językiem, trafiali do pracy na budowę czy do barów na zmywak. Nawet studenci, którzy w Polsce ukończyli studia wyższe nie gardzili pracą w Anglii na zmywaku. Dużo osób pracowało w gastronomii, jako kelnerzy i kelnerki. Była to praca stała lub dorywcza. Taka pracę w Anglii było znaleźć najłatwiej i najszybciej. Osoby które miały jakieś kierunkowe wykształcenie i wyjeżdżały aby podjąć prace właśnie w swoim zawodzie aplikowały jeszcze z Polski do firm brytyjskich i przylatywały na miejsce w celu dalszych rozmów o zatrudnieniu. Podsumowując praca była dostępna praktycznie dla każdego kto był chętny i pracowity, a znajomość języka nie miała aż tak wielkiego znaczenia, jak ma w obecnych czasach.

Categories: praca w Anglii, praca w Lonydnie

Anglia obecnie

anglia2Jeszcze kilkanaście a nawet kilka lat temu, osobom zamieszkującym wschodnie kraje Europy, Anglia kojarzyła się niemalże z rajem. Nie było problemów z wyjazdem, z pozwoleniem na pracę, można było otwierać tam firmę i pracować zarabiając bardzo dobre pieniądze. Anglia i jej główne miasta bardzo szybko stały się multikulturowe. Teraz idąc ulicami Londynu chociażby spotykamy morze ludzi i w większości nie są to rodowici mieszkańcy Anglii. Przy tak licznym napływie osób z innych krajów chcących dostać pracę w Anglii, jej mieszkańcy zaczęli się przeciwstawiać temu zjawisku a władze kraju musiały zrobić pewne obostrzenia jeżeli chodzi o zatrudnienie osób spoza granicy wyspy brytyjskiej. Oczywiście nie pojawiły się nagłe zwolnienia obco krajowców, ale dla osób świeżo przyjezdnych pracy zaczęło brakować. Ci którzy pracowali, utrzymali swoje posady i nadal zamieszkują w Anglii. Jednak nie jest już ona krajem gdzie można się łatwo i szybko dorobić. Władze zadbały o swoich rodowitych obywateli, zapewniając właśnie im więcej pewnych miejsc pracy oraz wyższe zarobki. Anglia nadal jest krajem otwartym i mieszka w niej wielu przedstawicieli innych narodowości niż brytyjska, jednak są to ludzie którzy od lat zamieszkują w tym Państwie. Aby otrzymać teraz prace w Anglii trzeba wykazać że już się tam pracowało, a najlepiej że pracuje się tam i żyje już kilka lat. Tak jak każde Państwo dba o swoich obywateli tak i władze Anglii musiały zadbać o swoich.

Categories: praca w Anglii

Polacy w Anglii

angliaJak ogólnie wiadomo daleko nam jeszcze do standardów europejskich, chociaż należymy do Państw Unii Europejskiej. W Państwach, w tym i Polsce, które kiedyś należały do dawnego Związku Radzieckiego przemiany zaczęły się później niż w innych krajach Europy z racji późnych zmian ustrojowych. Kiedyś wielkie fabryki i zakłady przemysłowe były własnością Państwa. Obecnie mocno są inwestowane głównie zagranicznym kapitałem. Może i z powodu zmian ustrojowych lub wolnego wzrostu gospodarczego panowało kiedyś na terenie naszego kraju duże bezrobocie. Praca była przywilejem a gdy się już ja miało to trzeba było dawać z siebie więcej niż sto procent aby jej nie utracić. Niestety pensje nie były zadowalające i wielu ludzi zwłaszcza młodych zaczęło się rozglądać za lepszymi perspektywami. Jedną z nich był wyjazd zagranicę w poszukiwaniu pracy. Wtedy właśnie zaczęły się masowe wyjazdy Polaków zagranicę. Pierwszym celem była Wielka Brytania bo o pracę w Anglii było kiedyś nietrudno. Wielu ludzi wyjechało w celach zarobkowych. Dużo na krótki okres aby tylko dorobić i przywieźć do Polski zarobione pieniądze. Niektórzy zostali na obczyźnie i żyją tam do dzisiaj. Perspektywa powrotu do kraju i zaczynania swojej kariery zawodowej praktycznie od zera nie jest zbyt zachęcająca, dlatego wielu z naszych rodaków zostało i obecnie mieszka w Anglii. Niektórzy nawet założyli tam rodziny albo ściągnęli je z Polski. Obecne połączenia lotnicze pozwalają szybko dostać się do danego kraju więc aby odwiedzić bliskich dalej mieszkających w Polsce wystarczą dwie godziny lotu.

Categories: praca w Anglii, praca w Lonydnie