Praca Anglia

Category :

Angielska historia

anglia2Jak wiadomo członkostwo w Unii Europejskiej niesie za sobą wiele korzyści, toteż z roku na rok coraz więcej krajów wschodniej Europy, odbiegających od standardów swoich zachodnich sąsiadów, chce stać się państwem członkowskim i przyłączyć się do Unii Europejskiej. Unia Europejska to przede wszystkim otwarte granice i swobodny przepływ towarów oraz pracowników. Wiele krajów po przystąpieniu do Unii zanotowało wzrost gospodarczy, ponieważ dofinansowania oraz inwestycje z zagranicy pozwoliły napędzić gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy. Oprócz tego członkostwo w Unii pozwala na zakładanie własnych działalności gospodarczych na terenie innego kraju. Z tej możliwości wiele naszych rodaków emigrujących zarobkowo skorzystało. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, jednym z pierwszych krajów które zezwoliło Polakom na pracę w swoich granicach była Anglia. Z racji tego iż w tamtym okresie notowania funta brytyjskiego były bardzo wysokie, praca w Anglii dla Polaków stała się bardzo atrakcyjna i rozpoczęła się fala masowych wyjazdów. Wraz z upływem lat Anglia traciła na swojej atrakcyjności na rzecz innych krajów, które stopniowo zezwalały Polakom na pracę. Do tej pory jednak Polonia Brytyjska jest bardzo liczna. Gro naszych Polaków zostało na wyspach i z nimi wiążą swoja przyszłość. Obecnie większość z nich pracuje w Anglii na stałe i albo ściągnęła swoje rodziny z Polski albo założyła je już na wyspach. Niektórzy z nich chcieli by wrócić, jednak nie są w stanie zrezygnować z wysokich zarobków.

Categories: praca w Anglii

Praca a wychowywanie dziecka

IMG_0030Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, Anglia była pierwszym krajem który otworzył swe granice dla polskich pracowników. Praca w Anglii była blisko i była dostępna na wyciagnięcie ręki. Dlatego tez Polacy masowo wyjeżdżali do Anglii w poszukiwaniu pracy. W tamtych czasach kilka milionów Polaków wyjechało do pracy na wyspy i do Anglii właśnie. Wyjeżdżali bez względu na to czy na miejscu mieli zapewniona pracę czy nie, często bez znajomości języka. Takie wyjazdy często tez kończyły się szybkim powrotem do kraju. Wiele osób jednak się nie poddało i zostało w Anglii. Obecnie większość z nich żyje i pracuje tam na stałe. Wiele osób pozakładało na wyspach rodziny czy to z Polakami czy z Anglikami. Wielu parom tez urodziły się dzieci. Jak wygląda wychowywanie małego człowieka na emigracji ? Nie jest to łatwe zadanie ponieważ najczęściej młode matki czy tez ojcowie są pozbawieni wsparcia rodziny, która została w Polsce. Często nie ma babci, która by pomogła w opiece i wsparła dobrą radą. Jedno z rodziców na pewno musi pracować na utrzymanie rodziny i często zdarza się że młody rodzić zostaje sam. Zalecenia zdrowotne odnośnie małego dziecka tez odbiegają od norm przyjętych w Polsce i wiele się od nich różnią. Nasze babcine sposoby na kolkę czy też za wysypkę u małego dziecka często nie są akceptowalne. Jednak jak to w życiu bywa trzeba sobie poradzić , więc młodzi rodzice na emigracji wychowują swoje dzieci. Plus jest taki iż te dzieci będą miały podwójne obywatelstwo i mogą się wychowywać w dwujęzycznym domu.

Categories: praca w Anglii

Praca od zaraz

AZSJak ogólnie wiadomo aby zdobyć jakąś pracę trzeba się za nią nachodzić. Najczęściej odbywa się to tak że aplikujemy na dane stanowisko wysyłając swoje CV i czasem list motywacyjny za pośrednictwem poczty elektronicznej, poczty zwykłej czy tez zanosimy aplikację do siedziby pracodawcy. Jeżeli zainteresujemy pracodawcę naszą aplikacją, zostajemy zaproszeni na kolejny etap rekrutacji mianowicie na rozmowę kwalifikacyjną. W zależności od tego jaki firma założyła sobie rodzaj rekrutacji, takich etapów i rozmów może być kilka. Możemy też zostać poproszeni o wykonanie jakiegoś zadania czy polecenia firmowego. Tak właśnie odbywa się rekrutacja w Polsce oraz w większości krajów europejskich, w tym także w Anglii. Jednak często przeglądając ogłoszenia o pracy zarówno w Polsce ale częściej jeżeli poszukujemy zatrudnienia w Anglii, ogłoszenia o pracy od zaraz. Co oznacza taki zwrot ? Jest to ogłoszenie które może dotyczyć każdego rodzaju pracy oraz każdej branży, z tą różnicą ze wymagana jest natychmiastowa możliwość wyjazdu. Praca w Anglii jest nadal bardzo popularna wśród Polaków ze względu na łatwe połączenie z większością Polskich miast. Wystarczy jedna godzina i samolotem docieramy do Londynu. Więc nie ma potrzeby długiego przygotowywania się do wyjazdu. W takim przypadku pracownika sprawdza się na miejscu przy pracy. Najczęściej jest to praca w oparciu o kilkumiesięczny kontrakt i jeżeli pracownik się wykaże, kontrakt zostanie przedłużony lub zostanie podpisana z pracownikiem umowa.

Categories: praca w Anglii

Młodszy księgowy

achindroplazjaW naszym kraju księgowy to podstawowy element działającej firmy. Nie ma znaczenia czy firma jest prowadzona na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej czy tez jest to wielka spółka akcyjna. Każda firma musi prowadzić księgowość i rozliczać się z urzędem skarbowym. To samo dzieje się na terenie innych krajów. W niektórych firmach zatrudniani są księgowi na etacie, inne firmy korzystają z usług zewnętrznych biur księgowych. I właśnie temat takich biur będzie poruszany, jednak nie biur na terenie Polski tylko na terenie Anglii. Angielskie firmy tak samo jak polskie musza się rozliczać z Urzędem i również zatrudniają księgowych. Od początku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, do Anglii wyjechały miliony Polaków. Część z nich wróciła jednak większość pozostaje tam do tej pory. Chociaż praca w Anglii nie jest już tak atrakcyjna jak na początku naszego członkostwa w Unii i w zawiązku z Brexitem nie jest już tak dostępna, to wielu Polaków nadal pracuje i żyje w Anglii lub prowadzi swoje działalności. I właśnie dla firm założonych przez Polaków powstają na terenie Anglii specjalne biura księgo zajmujące się rozliczaniem takich firm. Osoby tam zatrudnione to Polacy z biegłą znajomością języka angielskiego oraz ze znajomością angielskich przepisów i wymogów stawianych przez tamtejszy Urząd karbowy. To one właśnie prowadzą księgowość i rozliczenia wielu Polskim firmom założonym i prowadzonym w Anglii. Prowadzą też korespondencję z urzędem Skarbowym w Anglii i składają wymagane deklaracje.

Categories: praca w Anglii